"Лъвовете" загубиха от световния шампион на старта на Евробаскет

Следва битка с Турция

Мъжкият национален отбор по баскетбол започна със загуба участието си на европейското първенство. "Лъвовете" отстъпиха с 87:114 (17:28, 18:29, 31:32, 21:25) на големия фаворит - световния шампион Испания. Двубоят беше откриващ за Евробаскет 2022.

В Тбилиси (Грузия) "трикольорите" имаха колебания в защита срещу по-мощните физически съперници. Испанците отбелязаха близо 60 точки още преди почивката. За България най-резултатен с 26 точки, към които добави и 11 борби, бе звездата на тима - Александър Везенков.

Следващият мач на България е в събота срещу Турция.

Снимка: fiba.basketball

Емил Стоилов направи добро начало и отбеляза 6 от първите 9 точки за България за преднина от 9:8 след пет минути игра. Испанците обаче реализираха 11 безответни точки и обърнаха до 20:9 преди Чавдар Костов да прекъсне серията на противника. По-малко от минута преди края на първата четвърт Усман Гаруба направи преднината на Испания 13 точки при 26:13, а след 10 минути игра националите изоставаха със 17:28.

Световните шампиони натрупаха още по-комфортен аванс, който достигна 19 точки в средата на втората част. Стоилов се появи за кратко на терена, направи зрелищна забивка, но получи трето лично нарушение и се върна на пейката. Хайме Фернандес вдигна разликата до 21 точки, а след тройка на Хуанчо Ернангомес Испания поведе на България с 57:35 на почивката.

Равностойни първи минути на второто полувреме задържаха разликата в рамките на 20 точки, а Дий Бост отбеляза първите си в мача едва в средата на третата четвърт. Павлин Иванов се включи добре и с тройка намали пасива на България до 66:89 преди последната част.

Баскетболистите на треньора Серджо Скариоло разиграваха спокойно до края, двата състава не залагаха много на защитата, а испанците се поздравиха с първия си успех на Евробаскет 2022.

Стартовите петици

Испания: Лоренцо Браун, Шаби Лопес-Аростеги, Руди Фернандес, Хуанчо Ернангомес, Уили Ернангомес

България: Дий Бост, Станимир Маринов, Иван Алипиев, Александър Везенков, Емил Стоилов