Пропуски и тройка в края разбиха мечтата на "лъвовете"

Баскетболните национали отпаднаха от световните квалификации

fiba.basketball

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол загуби драматично със 73:76 като гост на Босна и Херцеговина и приключи участието си в световните квалификации. "Лъвовете" бяха съкрушени 1.3 секунди преди края, когато съперникът изкова успеха с тройка на Джанан Муса.

Така към следващия етап продължават Литва с 5 победи и загуба, Чехия и Босна и Херцеговина с по 3 успеха и 3 поражения. България завършва с победа и 5 загуби.

Тази вечер "лъвовете" бяха без контузения си лидер Александър Везенков, а двубоя поради здравословни проблеми пропусна и Станимир Маринов. Освен това друг ключов играч - Йордан Минчев, напусна в началото на второ полувреме след нелепа травма.

Снимка: fiba.basketball

До почивката Босна и Херцеговина имаше минимален аванс от 40:36, но страхотната стрелба на Дий Бост от далечно разстояние позволи на България да обърне и да поведе с 60:55.

Преди последните 10 минути "лъвовете" водеха с 62:58, но още в началото на заключителната четвърт домакините успяха да изравнят. Играта започна да се води кош за кош, като и двата отбора изглеждаха отпаднали физически и пропускаха много отворени стрелби.

Ключовият момент дойде 12 секунди преди края, когато Джанан Муса бе фаулиран от Димитър Димитров. Звездата на домакините застана на наказателната линия при резултат 73:73, но пропусна и двата си изстрела. Въпреки това обаче босненците се пребориха за отскочилата топка и тя отново попадна у Муса, който с точна стрелба от тройката донесе успеха на тима си.

Най-резултатен в мача беше Бост с 24 точки, а за победителите с най-много - 16, завърши Миралем Халилович.