30 години от "Айнцу, цвайнцу, дрън!" (ВИДЕО)

Към спомените от великата победа срещу Германия

"Айнцу, цвайнцу, дрън!" 30 години от може би най-великата българска футболна победа. На този ден през 1994 г. "лъвовете" спечелиха с 2:1 срещу действащия световен шампион Германия в четвъртфиналите на мондиала в САЩ.

На Джайънтс Стейдиъм в Ню Джърси, пред над 70 000 зрители, Христо Стоичков и компания обърнаха Бундестима, ставайки Четвъртите в света.

Германците поведоха в 48' след спорна дузпа на Лотар Матеус, но Камата изравни със страхотно изпълнение от пряк свободен четвърт час преди края.

Успеха донесе Йордан Лечков 3 минути по-късно с фамозен плонж. Изминаха три десетилетия, но спомените са все така ясни. Еуфорията от тази победа може да се сравни само с 17 ноември 1993 г., когато "трикольорите" шокираха Франция насред Парк де Пренс, също с 2:1.

Отстраняването на Германия прекъсна серията на Бундестима от три поредни финала на световни шампионати.

Съставите

Германия: Бодо Илгнер, Юрген Колер, Томас Хелмер, Гуидо Бухвалд, Лотар Матеус, Томас Бертолд, Мартин Вагнер (58'-Томас Щрунц), Андреас Мьолер, Томас Хеслер (83'-Андреас Бреме), Руди Фьолер, Юрген Клинсман / Селекционер: Берти Фогтс

България: Борислав Михайлов, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Илиян Киряков, Златко Янков, Йордан Лечков, Красимир Балъков, Емил Костадинов (90'-Бончо Генчев), Христо Стоичков, Наско Сираков (85'-Ивайло Йорданов) / Селекционер: Димитър Пенев