Кошмарът продължава: Пак срам срещу Литва и викове "Оставка"

Футболните национали остават без победа през годината

Кошмарът за националния отбор по футбол продължава! "Лъвовете" допуснаха унизителна загуба с 0:2 от Литва насред София в шестия си мач от европейските квалификации.

Поражението, завършило с викове "Оставка" от трибуните, идва при завръщането на "трикольорите" на ст. Васил Левски след почти 2-годишна пауза. След него България остава без победа не само в пресявките за Евро 2024, но и от началото на годината. В серията попадат още 4 загуби (0:1 и 1:2 от Черна гора, 0:3 от Унгария и 0:1 от Иран) и 2 равенства (1:1 с Литва и Сърбия).

Задачата на тима да избегне нова срамна страница в историята си изглежда трудна, тъй като в оставащите два мача селекцията на Младен Кръстаич, чието оставане начело е под въпрос, приема Унгария и гостува на Сърбия - фаворитите в групата.

"Лъвовете" никога не са завършвали евроквалификациите без победа.

Днес националите владееха инициативата до последните минути на първата част. Капитанът Кирил Десподов и Спас Делев направиха пропуски, преди България да остане с 10 души в 42' заради втори жълт картон на Андриан Краев.

Изгонването му шокира "лъвовете" и в 45' Пиюс Ширвюс откри резултата, както и головата си сметка за Литва.

Кръстаич потърси промяна с 3 смени на почивката, включвайки в игра Георги Русев, Симеон Петров и Лукас Петков вместо Преслав Боруков, Валентин Антов и Ивайло Чочев. Този ход не сработи и в 55' Ширвюс отбеляза второ попадение за гостите.

Четвърт час преди края Юстас Ласицкас се възползва от колективна грешка в родната отбрана, за да покачи на 3:0 за литовците. Голът не беше зачетен заради засада след намеса на системата за видеоповторения (VAR).

Загубата е втора за България от този съперник в исторически план. Предишната бе през октомври 2021 г. - с 1:3 в световна квалификация, играна във Вилнюс.

С успеха днес Литва прекъсна серията си от 15 мача без победа и измести "лъвовете" от предпоследното място в група 7, което заема с 5 точки. България е на дъното с 2. Води Унгария с 13, пред Сърбия с 10 и Черна гора с 8.

Следващият мач на "трикольорите" е контролата с Албания в Тирана във вторник (17 октомври). На 16 ноември България домакинства на Унгария, а на 19-и ще завърши участието си в пресявките с гостуване на Сърбия.