"Рома" е първият шампион в Лигата на конференциите

Първи трофей за "вълците" в Европа

"Рома" е първият носител на трофея в Лигата на конференциите. "Вълците" победиха с 1:0 "Фейенорд" в Тирана и влязоха в историята.

Това е първи триумф за "Рома" в евротурнирите след два неуспешни опита. Купата ще бъде страхотен подарък по случай 95-ия рожден ден на клуба в началото на юни.

Жозе Моуриньо е първият треньор, спечелил и трите турнира на УЕФА. Той продължава да е непобеден във финалите с пет успеха от пет възможности.

В герой за "Рома" се превърна Николо Дзаниоло, който се разписа още през първото полувреме. Той е най-младият италианец, който вкарва на европейски клубен финал от 1997 година насам. Тогава Алесандро Дел Пиеро се разписва за "Ювентус" срещу "Борусия" Дортмунд на 22 години и 200 дни, а тази вечер в Тирана Дзаниоло го стори на 22 години и 327 дни.

За първи път от триумфа на "Интер" на Жозе Моуриньо в Шампионската лига през 2010 г. италиански тим стъпва на върха в евротурнир.

Двата отбора действаха предпазливо през първата част. Специалния трябваше да направи принудителна смяна още в 17-ата минута, когато лекувалият доскоро контузия Хенрих Мхитарян даде знак, че не може да продължи заради травма и бе сменен от Сержио Оливейра.

"Вълците" бяха прибрани в своята половина и чакаха своя миг. И той дойде в 32-ата минута, когато Джанлука Манчини пусна дълга топка към Николо Дзаниоло, централният защитник на "Фейенорд" Гернот Траунер сбърка и остави кълбото да мине зад гърба му. Дзаниоло овладя на гърди и чукна топката покрай вратаря, давайки преднина на "Рома" с първия удар към вратата.

"Фейенорд" пропусна две златни възможности да изравни в началото на второто полувреме.

В 47-ата минута след изпълнение на ъглов удар и разбъркване в наказателното поле Траунер прати топката в левия стълб, а при добавката Патрисио се намеси и изчисти в нов корнер.

Три минути по-късно Тирел Маласия стреля мощно от границата на наказателното поле и Патрисио отново бе на мястото си, избивайки топката в напречната греда.

Римляните постепенно овладяха натиска на съперника и изнесоха играта в по-предни позиции. В 73-ата минута влезлият като резерва Верету стреля опасно извън наказателното поле, но вратарят на "Фейенорд" внимаваше и спаси. Пет минути преди края капитанът Пелегрини пропусна най-добрата ситуация за "Рома" през втората част, след като от добра позиция стреля право в ръцете на вратаря.