Избраха Пламена Миткова за атлет №1

През 2022 г. пловдивчанката спечели световната титла за девойки

Световната шампионка на скок дължина за девойки Пламена Миткова беше избрана за атлет №1 на България за 2022-ра година в анкетата на списание „Атлетика“.

Вотът си дадоха спортни журналисти и редакции, отразяващи атлетиката в България. Към гласовете на експертите беше добавен и един вот от феновете на списание „Атлетика“, който също бе за Миткова.

Победителката навърши 18 години на 18 септември тази година, след като вече бе направила исторически сезон с връх - световната титла за девойки в Кали (Кол). Пловдивчанката постигна личен рекорд от 6.66 м на финала на световното първенство, което й донесе златото.

Изключителният си талант Пламена показа и през зимата, когато спечели националната титла на 60 метра с препятствия при девойките и две титли при жените в хоризонталните скокове (13.30 на троен скок и 6.30 на скок дължина). Възпитаничката на Ивайло Русенов имаше и победи в спринта на 60 метра в зала и на 100 метра на открито, регистрирайки 10 състезания над 6.20 м на скок дължина.

Второ място в анкетата заслужи Милица Мирчева, която подобри националния рекорд на маратон с 2:29:23 и се класира на 15-о място на световното първенство в Орегон. Третото място в допитването е за Божидар Саръбоюков, който ден преди да навърши 18 г. завоюва сребърния медал на скок височина на световното за юноши и девойки в Кали, само няколко минути след като Миткова бе станала световна шампионка.