Южна Африка е новият стар световен шампион по ръгби

Рекордна четвърта титла за Спрингбокс

Южна Африка е новият стар световен шампион по ръгби! Във финала Спрингбокс победиха Нова Зеландия с 12:11 пред над 80 000 зрители на Стад дьо Франс във френската столица Париж.

Титлата е рекордна четвърта за южноафриканците, които станаха и първите с два поредни триумфа.

Тази вечер тимът на Южна Африка завърши мача без есе и отбеляза всичките си точки през първото полувреме, но остана на световния връх с брилянтна дисциплина.

Трикратните шампиони Ол Блекс, които бяха считани за лек фаворит, загубиха най-вече защото играха в намален състав близо половин час.

В 27' капитанът на новозеландците Сам Кейн беше изгонен заради влизане с рамо в челюстта на Джеси Крил.

Първоначално английският рефер Уейн Барнс вдигна само жълт картон, но след преглеждане от видеоарбитрите наказанието беше повишено.

Така Кейн получи първия червен картон в историята на финалите на световни първенства по ръгби.

През втората част жълти картони на Сия Колиси и Чеслин Колби от Южна Африка възстановяваха численото равенство за кратко.

Пропуски на Ричи Мо'унга и Джорди Барет от наказателен удар обаче провалиха Нова Зеландия.

Бронзовите медали завоюва Англия след успех с 26:23 срещу Аржентина.