Скандална първа победа за Пиастри във Формула 1 (ВИДЕО)

Дискусионен финал в Унгария

Дебютна победа във Формула 1 за Оскар Пиастри! Австралийският пилот на "Макларън" спечели Гран При на Унгария - 13-и кръг от сезона във Формула 1 след скандален финал на състезанието.

Пиастри потегли от втора позиция на писта Хунгароринг, но изпревари още на старта съотборника си Ландо Норис. В края на надпреварата екипът на "Макларън" взе странното решение да вкара първо британеца в бокса и така той пресече Пиастри.

Две обиколки преди финала в "Макларън" решиха да възстановят реда и след безброй убеждавания Норис остави Пиастри да го задмине.

Топ 3 оформи седемкратният световен шампион Люис Хамилтън с "Мерцедес", за когото това е качване на подиума №200. Британецът имаше удар с действащия шампион и лидер в класирането Макс Верстапен от "Ред Бул". Сблъсъкът бе породен изцяло от лошата преценка на нидерландеца при опит за изпреварване.

Верстапен завърши пети, между дуото от "Ферари" - съответно Шарл Льоклер и Карлос Сайнц-младши.

Класирането при пилотите оглавява Верстапен с 265 точки, пред Норис със 189, Льоклер със 162, Сайнц-младши със 154 и Пиастри със 149.

Следващото състезание от календара на Формула 1 е Гран При на Белгия на 28 юли.