Белгия отпадна от световното, големият грешник - Лукаку

Хърватия удържа 0:0, Мароко спечели групата

Бронзовият медалист от предишния мондиал - Белгия отпадна в груповата фаза в Катар! "Червените дяволи" направиха 0:0 срещу хърватите, които продължават към осминафиналите.

На първо място в група 6 завърши Мароко, който за втори път в историята се класира за елиминациите. Отборът от Северна Африка надигра Канада с 2:1. "Кленовите листа" приключиха участието си на мондиала с 3 загуби.

На ст. "Aхмад бин Али" в Ал Раян, хърватите получиха дузпа след нарушение на Яник Ферейра Караско срещу Андрей Крамарич в 18', но първоначалното решение на главния съдия Антъни Тейлър бе отменено заради засада след видеоповторение.

На почивката Дрийс Мертенс бе заменен от Ромелу Лукаку и нападателят на "Интер" моментално имаше възможност да вкара. В 49' той спечели висока топка и стреля с глава във вратата на хърватите, но Доминик Ливакович отрази удара.

В следващите минути хърватите натикаха белгийците в собствената им половина и на Тибо Куртоа му се наложи да избива последователни удари на Матео Ковачич, Марсело Брозович и Лука Модрич. По-чистото положение обаче бе за Белгия в 62'. Удар на Яник Караско бе отразен от Ливакович и Лукаку получи шанс да вкара на опразнената врата, но уцели страничната греда.

Лукаку пропусна още две 100-процентови положения в последните минути. Нападателят на Белгия първо пропиля положение от пет метра с удар в аут, след което не успя да се разпише от още по-малка дистанция. Той пас от Торган Азар, но отигра топката с гърди и я изпрати в ръцете на Ливакович.

Така "Златното поколение" на Белгия се провали гръмко в Катар, докато Хърватия стигна до елиминационната фаза на втори пореден мондиал за първи път в историята. В осминафиналите "ватрените" ще се изправят срещу Япония.

В другия мач от групата Мароко се наложи над Канада с голове на Хаким Зиеш в 4' и Юсеф Ен Несири в 23', а Найеф Агер си отбеляза автогол в 40'. На "лъвовете от Атлас" предстои сблъсък с Испания.