Албания пише история, Румъния се прибира у дома

Албания - Румъния 1:0

Албания записа изненадваща победа с 1:0 срещу Румъния в двубой от първа група на Евро 2016.

Единственият гол в мача бе дело на Армандо Садику две минути преди почивката.

Успехът е първи за „орлите“ на еврофинали и едва трети в официални двубои с Румъния. До днес двата тима се бяха сблъсквали 16 пъти, а северните ни съседи бяха спечелили 10 от тях, при 2 победи за Албания и 4 равенства.

Тази вечер, на „Стад де Люмиер“ в Лион, фаворитът Румъния притисна съперника в началните минути. В 3‘ минута Николае Станчу отправи първия удар към вратата, пазена от Етрит Бериша. Топката обаче прелетя над гредата.

В 5‘ минута и Увидиу Хобан пробва късмета си от далечна дистанция. Стражът на албанците първоначално не се намеси никак добре, но след това се поправи и улови.

Румъния продължи да атакува масирано и в 8‘ минута имаше нов шанс да открие резултата. Богдан Станку стреля от въздуха, принуждавайки Бериша отново да показва класа.

В 13‘ минута Денис Алибек опита нестандартно изпълнение – фалцов прехвърлящ удар от над 22 метра, но бе далеч от целта.

В 23‘ минута Албания също погледна към противниковата врата. Тимът на Джани Де Биази организира великолепна контраатака, при която Ермир Леняни се озова сам на втората греда. Той не съумя да прати топката в мрежата, но пък си отдъхна, тъй като флагът на страничния съдия бе вдигнат – засада.

Последваха силни минути за албанците и ролите се размениха.

В 35‘ минута Ледиан Мемушай навлезе в наказателното поле на Румъния и стреля, а Чиприян Татарушану изби в корнер. След неговото изпълнение непокритият Мигйен Баша получи топката на удобна позиция, но стреля високо.

Малко преди почивката, в 43‘ минута, добрата игра на албанците доведе до гол. „Орлите“ поведоха с попадение на Армандо Садику с глава след центриране на Мемушай отдясно - 1:0.

Нападелят бе изпуснат от „жълтата“ отбрана. Вина за гола има и стражът на Румъния Татарушану, който излезе неразчетено. Това бе историческо първо попадение за Албания на еврофинали.

„Червено-черните“ се оттеглиха на почивката с гол аванс.

През втората част отново Албания бе по-активният от двата отбора. Не бяха изминали и 5 минути, а тимът на Джани Де Биази можеше да удвои преднината си. Прекрасна „червено-черна“ контраакция обаче завърши с грешка на Садику, който не успя да преодолее противников защитник.

Играта се поуспокои, което устройваше албанците. В 63‘ минута Мемушай стреля от над 20 метра и сериозно затрудни вратаря Татрушану, но последният все пак се справи.

В 72‘ минута страничният съдия ощети румънците, спирайки тяхна опасна атака заради засада. Повтореният показаха, че такава всъщност не е имало.

Четвърт час преди края на срещата северните ни съседи стигнаха до най-добрата си голова възможност. Влезлият като резерва Флорин Андоне разтресе напречната греда с топовен шут от около 15 метра, при който стрaжът на Албания Бериша не мръдна.

До края на срещата Албания се прибра в своята половина и успя да опази крехкия си аванс.

Така, след минималния успех тази вечер „орлите“ имат 3 точки в актива си и запазват шансове за продължаване напред в турнира. Съдбата им зависи от резултатите в останалите групи.

Румъния пък се прибира у дома. Тимът на Ангел Йорданеску се представи отлично срещу домакина Франция на откриването, но оттогава играе слабо.

В другата среща от първа група Швейцария и Франция завършиха наравно 0:0.

Съставите

от ляво надясно / от горе надолу: Маврай, Бериша, Садику, Айети, Лила, Хисай, Мемушай, Абраши, Баша, Аголи, Леняни (Photo: GettyImages)

от ляво надясно / от горе надолу: Кирикеш, Григоре, Сапунару, Станку , Алибек , Татарушану, Хобан, Станчу, Попа, Препелица, Мател (Photo: GettyImages)