България е на полуфинал на олимпийската квалификация в Берлин (ГАЛЕРИЯ)

Националите продължават в битката за квота

Мъжкият национален отбор по волейбол ще играе на полуфинал в квалификацията за олимпийските игри в Токио. "Лъвовете" записаха трети пореден успех в група 2, побеждавайки с 3:2 (25:21, 24:26, 25:22, 20:25, 15:13) европейския шампион Сърбия.

Всъщност тимът на Силвано Пранди си осигури продължаването напред още след края на третия гейм, който спечели. Тимът ни се нуждаеше от две части, за да се класира за следващата фаза. Двубоят в легендарната "Макс Шмелинг Хале" продължи около 2 часа и половина.

Снимка: cev.eu

В първия гейм националите бързо натрупаха преднина след средата. Основна заслуга за това имаше добрият сервис на "лъвовете". Георги Сеганов затрудни максимално съперниците от начален удар, а Цветан Соколов се отличи с добри атаки.

Втората част беше изключително оспорвана, като водачеството в резултата се сменяше няколко пъти. В крайна сметка сърбите изравниха след няколко добри акции на Урош Ковачевич и Александър Атанасиевич.

Третият гейм започна с предимство за сърбите. Тодор Скримов обаче намали разликата с добри атаки. Така се стигна до равенство 10:10. В края на частта "лъвовете" натрупаха преднина, която им беше достатъчна, за спечелване на втори гейм в мача и продължаване към полуфиналите на олимпийската квалификация в Берлин.

Класирането напред вече бе факт и треньорът Пранди направи много промени преди началото на четвъртата част, давайки шанс за изява на състезатели с малко игрови минути. Смените се отразиха на представянето ни и Сърбия вкара мача в тайбрек.

В решителния гейм "лъвовете" губеха с 9:11, но стигнаха до обрат със серия на Розалин Пенчев на сервис и отлични изяви от Николай Пенчев при мрежата. В крайна сметка националите ни сложиха точка на спора с 15:13.

Така България завършва на първо място в своя поток, а в полуфиналите съперник на "трикольорите" ще бъде вторият от група 1 - Германия или Словения. Той ще стане ясен след Словения - Чехия по-късно тази вечер, като словенците могат да избират.

Съставите

България: Георги Сеганов 4, Цветан Соколов 20, Тодор Скримов 14, Мартин Атанасов 6, Алекс Грозданов 5, Виктор Йосифов 9 - Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Велизар Чернокожев 6, Розалин Пенчев 7, Николай Пенчев 6, Теодор Тодоров 2, Светослав Гоцев 2, Петър Каракашев-либеро)

Сърбия: Никола Йовович 2, Александър Атанасиевич 12, Урош Ковачевич 14, Неманя Петрич 17, Сречко Лисинац 7, Марко Подрасчанин 8 - Невен Майсторивич-либеро (Михайло Митич, Никола Пекович-либеро, Петър Кръзманович 6, Дражен Лубурич 7, Михайло Станкович 4, Божидар Вучичевич)