Баскетболистите започнаха със загуба в световните квалификации

"Лъвовете" отстъпиха с 69:89 при гостуването си на Литва

fiba.basketball

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол започна със загуба в световните квалификации. "Лъвовете" отстъпиха с 69:89 при визитата си на фаворита Литва в група 6 от пресявките.

Пред около 5000 зрители в Клайпеда "трикольорите" започнаха отлично, повеждайки с 11:4. Домакините обаче отговориха с мощна серия от 18-0 и взеха аванс от 22:11 в края на първата четвъртина. Литовците поддържаха разликата и на полувремето таблото в зала "Швитурио" показваше 42:31 за тях.

Снимка: fiba.basketball

Съперникът продължи да доминира и през втората част, когато увеличи преднината си до над 25 точки, а националите успяха да я скъсят в края.

Над всички за България бе Павлин Иванов с 20 точки, от които 5 тройки. За Литва с най-много - също 20 точки, завърши Освалдас Олисевичус, останал на една борба от дабъл-дабъл.

В следващия кръг - на 29 ноември, България е домакин на Босна и Херцеговина в Ботевград, докато Литва гостува на Чехия.

Съставите

България: Станимир Маринов 5, Чавдар Костов 7, Йордан Минчев 5, Димитър Димитров 3, Андрей Иванов 6 (Павлин Иванов 20, Венцислав Петков 9, Емил Стоилов 6, Деян Карамфилов 3, Александър Янев 2, Алекс Симеонов)

Литва: Лауринас Бирутис 10, Миндаугас Гирджюнас 6, Еймантас Бенджиус 4, Томас Димша 3, Арнас Буткевичиус 7 (Освалдас Олисевичиус 20, Гитис Масиулис 10, Ейгирдас Зукаускас 9, Дейвидас Гайлиус 8, Мартинас Еходас 8, Маргирис Нормантас 6, Витенис Цизаускас 4)