Дузпите определиха: Полша на първи четвъртфинал в историята си

Атрактивен гол на Джердан Шакири прати мача в продължения

Полша е първият четвъртфиналист на Европейското първенство по футбол. „Дружина полска” се наложи над Швейцария в мач с много положения и пред двете врати, който завърши след изпълнение на дузпи. Попаденията в редовното време вкараха Якуб Блашчиковски и Джердан Шакири. Швейцарецът смълча полските фенове с атрактивно изпълнение със странична ножица.

При дузпите Гранит Джака направи пропуск за Швейцария, а полските футболисти бяха безпогрешни, с което осигуриха първо класиране на тима на четвъртфинал на Европейско първенство.

Срещата започна с отлична възможност за Полша. Милик обаче не успя да прати топката в празната врата на Швейцария. Левандовски и съотборниците му бяха по настоятелни, но опонентите им стигнаха до първа по-сериозна атака в 10-та минута, когато удар на Джемайли мина в опасна близост до вратата. „Дружина Полска” продължи да тормози защитниците на Швейцария.

В 39-та минута Полша организира отлична контраатака. Гросицки проби отляво и намери Блашчиковски в наказателното поле. С прецизен удар той отбеляза за 1:0.

Втората част започна с добри атаки на „кръстоносците”. Шакири затрудни на два пъти Фабиански, но стражът се справи отлично. В 53-та минута Блашчиковски изпробва рефлексите на Зомер, но не успя да прати топката във вратата.

В 55-та минута реферът Марк Клатънбърг показа жълт картон на Шер заради много опасно влизане в краката на Левандовски.

Постепенно „кръстоносците” наложиха своето темпо. В 78-та минута Сеферович нацели горната греда на вратата на Фабиански.

Четири минути по-късно Шакири изравни резултата след прекрасно изпълнена странична ножица. Атрактивното попадение може да претендира за гол на първенството.

До края на редовното време двата отбора бяха доста предпазливи.

В първото продължение Шакири имаше още една възможност за атрактивен гол, но този път топката излезе в аут.

Попадение нямаше и във второто продължение. По-активният тим обаче бяха „кръстоносците”. Фабиански успя да опази вратата си при две опасни атаки на Дердийок.

Дузпите определиха първия участник на четвъртфиналите.

4:4 Родригес също не бърка

4:5 И Криковяк праща топката в мрежата, с което класира Полша на първия четвъртфинал на Европейско първенство в историята на тима.

На четвъртфинал поляците ще се изправят срещу победителя в мача Хърватия - Португалия.

Състави:

ШВЕЙЦАРИЯ: Зомер, Лихтщайнер, Шер, Джуру, Р. Родригес, Бехрами (Фернандес), Джака, Джемайли (Емболо), Шакири, Мехмеди (Дердийок), Сеферович

ПОЛША: Фабиански, Пишчек, Глик, Паздан, Йеджейчик, Криховяк, Мачински (Йодловиец), Блашчиковски, Гросицки (Пешко), Милик, Левандовски