"Хасково" детронира "Монтана" за първа титла в женското баскетболно първенство (ВИДЕО)

Възпитаничките на Елена Станкова с дубъл след триумфа си и за купата

"Хасково 2012" детронира миналогодишния първенец "Монтана 2003" с 87:81 (12:18, 29:24, 24:17, 22:22) като домакин и с общ резултат във финалната серия 3:2 за първи път в историята си стана шампион на България по баскетбол при жените.

Така възпитаничките на Елена Станкова записаха дубъл през сезона, след като триумфираха и в турнира за купата на страната.

Решителният пети мач започна оспорвано, но след серия от осем безответни точки гостенките дръпнаха с 20:12 в началото на втората четвърт. Домакините бързо се върнаха в мача и след само две минути стигнаха до обрат за 23:22. Срещата продължи равностойно, като "Монтана" се оттегли на почивка с минимален аванс от 42:41.

"Хасково" нанесе своя удар към края на третата и началото на четвъртата част, когато за първи път успя да дръпне с 10 точки при 69:59. Гостенките успяха да съкратят пасива си до 72:76 три минути и половина преди края, но за повече нямаха сили.

Виолина Кочева беше най-добра за домакините с 35 точки и 12 асистенции, капитанката Челси Лий добави 29 точки и 17 борби, а Уолтиа Рол допринесе с 21 точки и 13 борби.

"Хасково" разчиташе през целия мач на само пет баскетболистки, които играха без смяна, но въпреки това издържаха физически, за да триумфират.

За "Монтана" с 19 точки се отличи Цветомира Шаренкапова, а с 18 точки и 8 борби завърши капитанката Димана Георгиева.