"Лъвовете" се пребориха за първа точка в световните квалификации (ГАЛЕРИЯ)

България стигна до нулево равенство със Северна Ирландия в Белфаст

Националният отбор на България по футбол спечели първа точка в квалификациите за световното първенство в Катар през 2022 г. Тимът на Ясен Петров завърши наравно 0:0 при гостуването си на Северна Ирландия в среща от третия кръг на група 3.

Така "трикольорите" си тръгнаха от Белфаст непобедени за трети пореден път. Последният домакински успех за Северна Ирландия срещу България е от европейските квалификации през 1979 г. (2:0). В исторически план отборът ни има положителен баланс срещу "Зелената армия" - 4 победи, 2 равенства и 2 загуби.

На "Уиндзор Парк" "лъвовете" се бранеха отлично, а най-напрегнатият момент бе в 22', когато напречната греда попречи на Стюарт Далас да открие резултата.

"Трикольорите" дочакаха своя шанс и бяха близо до победен гол в добавеното време, но вратарят Бейли Пийкък-Феръл успя да избие топката след удар с глава на влезлия като резерва Димитър Илиев.

България стигна до нулевото равенство с четирима дебютанти сред титулярите - вратарят Даниел Наумов, близнаците в центъра на защитата Петко и Андреа Христови, както и полузащитникът Антонио Вутов.

В хода на двубоя тимът ни имаше трима капитани - Георги Костадинов започна като такъв, но се контузи малко преди края на първата част и повери лентата на Кирил Десподов. Впоследствие последният я предаде на Димитър Илиев на почивката.

В класирането България заема четвъртата позиция с 1 точка, колкото има и Северна Ирландия на третото място. Води Италия с пълен актив от 9, пред Швейцария с 6. В следващия кръг - на 9 септември, тимът ни гостува на "Скуадра адзура", докато северноирландците ще пътуват за Литва.

Националите остават с един успех в последните си 12 мача - с 3:0 в контролата срещу Гибралтар на 11 ноември миналата година. В последните си 11 визити обаче "лъвовете" нямат победа, намират се и в серия от 5 гостувания без отбелязан гол.

Стартови състави

Северна Ирландия: 1. Пийкък-Фарeл, 4. Бaлард, 5. Еванс, 20. Каткарт, 3. Люис, 8. Дейвис, 14. Далас, 17. МакНеър, 6. Севил, 18. Уайт, 21. Магeнис

България: 1. Наумов, 2. Петко Христов, 22. Андреа Христов, 4. Антов, 17. Йомов, 21. Цветанов, 7. Костадинов, 18. Чочев, 8. Вутов, 11. Десподов, 9. Гълъбинов