На този ден: Да вкараш 10 гола в един мач

На 13-и април 1936 г. британец влиза в историята на футбола с екипа на „Лутън”

Датата е 13-и април, а годината 1936-а. Мястото е Англия – родината на футбола. На терена един срещу друг играят отборите на „Лутън” и „Бристол”. 22-годишният Джо Пейн се готви да изгледа пореден мач на резервната скамейка на „Лутън”. Половин час преди началото на двубоя обаче треньорът Нед Лидъл му дава знак да загрява. А останалото е история.

В 14-ата минута Пейн праща за първи път топката в мрежата на „Бристол”, а до края на първото полувреме срещу името му вече стои хеттрик. През второто полувреме вкарва още 7 попадения за успеха с 12:0.

Джо Пейн се налага като титуляр едва през следващия сезон, когато реализира 55 гола за „Лутън”. Тогава е поканен за първи път и в националния отбор на Англия и отбелязва два гола при победата над Финландия с 8:0. Талантът му е забелязан от „Челси”, но уви, кариерата на Пейн е спряна за цели шест години заради Втората световна война.

bTV призовава: останете си вкъщи!