Победна първа крачка към Рио

Националите победиха Финландия с 3:1 (29:27, 25:15, 23:25, 25:22)

CEV

Българският национален отбор по волейбол спечели първата си среща от Олимпийската квалификация в Берлин срещу Финландия с резултат 3:1(29:27, 25:15, 23:25, 25:22).

Пламен Константинов заложи на Георги Братоев, Мирослав Градинаров, Тодор Скримов, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Николай Николов и либерото Теодор Салпаров. Неговият финландски колега Томас Самулвуо пусна в титулярната си шестица Ееми Тервапорти, Оли-Пека Ойвансиву, Анти Силтала, Саули Синконен, Константин Шумов, Никлас Сепанен и Лаури Керминен. В българския състав бе и Николай Пенчев, който е страда от бактериална пневмония. Той бе записан като второ либеро и не взе участие в мача.

Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в полза на съперниците ни, които уселено тормозеха българското посрещане със сервис. Резултатът вървеше точка за точка до втората пауза в гейма, когато отново финландците бяха водачи в резултата при 16:13. След силна серия от сервиси на Мирослав Градинаров, българският отбор успя да изравни резултата. При резултат 24:23 в полза на скандинавците Пламен Константинов поиска видеочек и таймаут. В заключителната част на гейма „лъвовете” поведоха след блокада на Николай Николов, а след негов ас и блокада на Градинаров, записаха гейма на собствената си сметка.

Снимка: CEV

Вторият гейм започна равностойно, но възпитаниците на Пламен Константинов успяха да вземат предимство след добра игра в защита и серия от сервиси на Георги Братоев. Предимството за националите бързо нарастна до 10:6, а до второто техническо прекъсване в гейма „лъвовете” вече водеха с 16:10. Добри изяви в атака на Тодор Скримов и Владимир Николов записаха и втората част на сметката на българите.

Успокоени от категоричния успех в предния гейм, българите позволиха на финландците да поведат с 4:1 в началото на частта. Поискането прекъсване от Пламен Константинов върна мобилизацията в българските редици и при първата техническа пауза „лъвовете” губеха само с точка, след като съдията не отбеляза очевидно докосване на мрежата от страна на Финландия. До втората техническа пауза съперниците ни успяха да натрупат предимство от 3 точки. Българите поведоха с 21:20 след ас на Скимов, но съперниците ни успяха да затворят частта при 25:23.

Четвъртият гейм започна със силна серия от сервис на Тодор Скримов. Предимството на „лъвовете” бе стопено при резултат 10:10, когато финландската блокада спря атака на Мирослав Градинаров от зона 4. Блокада и ас на Николай Николов върнаха водачеството в българското поле.Две атаки в аут и неубедително българско посрещане бяха причините резултатът да стане 16:16. Точкова атака на Виктор Йосифов през центъра при 22:20 донесе по-стабилно предимство за лъвовете, а мачът завърши след сбъркан сервис на отборът на Финландия.

Снимка: CEV

Най-резултатен за българския отбор бе Тодор Скримов с 26 точки (1 блокада, 4 аса, 62% в атака, 50% позитивно и 17% перфектно посрещане). Владимир Николов завърши с 16 (2 блокади, 45% в атака). За Финландия Ойвансиву успя да реализира 18 пункта (1 блокада, 35% в атака).

Утре България играе срещу Олимпийския шампион Русия от 19:00 часа българско време, а Финландия ще търси победа срещу европейските първенци от Франция. Само първите два отбора в групата се класират за следващия етап на турнира.