"Северна Каролина" спечели шеста титла от колежанското първенство на САЩ (ВИДЕО)

На финала възпитаниците на Рой Уилямс победиха "Гонзага" със 71:65

Отборът на "Северна Каролина" грабна шеста титла от колежанското първенство на САЩ по баскетбол. На финала възпитаниците на Рой Уилямс победиха "Гонзага" със 71:65 и си осигуриха първи трофей от 2009 г.

Победата беше своеобразен реванш за "катранените" заради миналогодишния загубен финал на "Мартенската лудост" срещу "Виланова" със 74:77. Триумфът беше по-специален за наставника на "Северна Каролина" Рой Уилямс, който вече има три титли от надпреварата и надмина постижението на откривателя на Майкъл Джордан и негов ментор - Дийн Смит, под чието ръководство от 1996 до 1999 г. се състезава и българина Васил Евтимов. Отборът пък изпревари с един трофей "вечния си съперник" - "Дюк Блу Девилс" и стана едва четвъртият тим в историята, който взима реванш година след загубен финал.

Най-много титли от колежанското първенство има УКЛА (11), следван от "Кентъки" (7), а победителите в тазгодишното издание вече еднолично са трети в ранглистата.

1:55 минути преди края символичните гости изоставаха с 63:65, но стигнаха до така желаната победа с 71:65 без да допуснат кош до края. Джъстин Джаксън и Айзея Хикс поведоха своите съотборници към обрата.

Джоел Бери бе най-резултатен с 22 точки и 6 асистенции. Джаксън вкара 16, а Хикс 13. За "Гонзага" Найджъл Уилямс-Гос наниза 15, а Джош Пъркинс вкара 13 при първото класиране на училището за финалната четворка.

Финалът в Глендейл, Аризона бе изгледан от повече от 76 000 фенове, изпълнили трибуните на стадиона на Университета Финикс. Джоел Бери бе избран за най-добър играч за финалния турнир.