Унгария срази Австрия, 40-годишен вратар измъкна маджарите

Унгария – Австрия 2:0, символичните гости с 10 души близо половин час

Унгария победи Австрия с 2:0 в мач от шеста група на европейското първенство по футбол, провеждащо се във Франция.

Двубоят на ст. "Атлантик" в Бордо започна обещаващо. В 30’ секунда Давид Алаба можеше да вкара най-бързия гол в турнира, но ударът му срещна гредата.

Малко по-късно отново звездата на немския Байерн (Мюнхен) тества рефлексите на стража Габор Кирай. Любопитното е, че днес вратарят на маджарите стана най-възрастният играч в историята на надпреварата със своите 40 години.

Австрийците продължиха да атакуват и в 10’ минута Алаба пак шутира. Кирай обаче отново бе на висота.

В 34’ минута унгарците можеха да открият резултата. След отлично центриране от пряк свободен удар Адам Салай стреля с глава покрай вратата. В ответната атака Кирай за пореден път показа класа, спасявайки с една ръка удар на Златко Юнузович.

В 41’ минута отлична австрийска атака завърши с фрапантен пропуск на Мартин Харник, който намери топката по доста лош начин.

Унгария отговори подобаващо на предизвикателството. Балаш Джуджак бе изведен в отлична позиция в наказателното поле на съперника, но стреля неточно по земя.

Гол до почивката не падна, като и двата тима оставиха по-интересното за второто полувреме.

То започна с лек натиск отстрана на Бундестима, унгарската отбрана обаче удържа.

В 62’ минута Унгария поведе. Адам Салай направи чудесна комбинация с Ласло Клайнхайслер и бе изпуснат от австрийските бранители в наказателното поле, след коeто преодоля стража Алмер – 1:0.

В 66’ минута изходът от мача до голяма степен бе решен. Александър Драгович от състава на Австрия извърши груб фал и получи втори жълт, респективно червен картон.

Интересното е, че малко след съдийския сигнал, маркирал въпросното нарушение, австрийците отбелязаха гол. Хинтерегер изпрати топката в мрежата зад Кирай, но впоследствие Австрия получи двоен удар – отменено попадение и изгонване на техен играч.

Въпреки численото си превъзходство маджарите приеха играта в своята половина, което доведе до няколко добри възможности за Австрия. Късметът и отличната игра на стража Габор Кирай обаче опазиха крехкия аванс на Унгария.

Тимът на Бернд Щорк подпечата победата си в 87’ минута, когато влезлият като резерва Золтан Щибер излезе очи в очи с вратаря Алмер и ефектно го прехвърли – 2:0.

Така Унгария излезе начело в шеста група. По-късно тази вечер играят Португалия и Исландия.

Съставите

от ляво надясно / от горе надолу: Ланг, Салай, Кирай, Гузмич, Фиола, Кадар, Немет, Джуджак, Наги, Клайнхайслер, Гера (Photo: Gettymages)

от ляво надясно/ от горе надолу: Алаба, Алмер, Хинтерегер, Янко, Арнаутович, Драгович, Юнузович, Клайн, Баумгартнер, Харник, Фухс (Photo: GettyImages)