Алкарас триумфира на US Open и стана най-младият номер 1 в света

Испанецът победи Каспер Рууд на финала в Ню Йорк

Карлос Алкарас покори US Open и стана най-младият номер 1 в историята. 19-годишният испанец победи на финала 23-годишния норвежец Каспер Рууд с 6:4, 2:6, 7:6 (1), 6:3 за три часа и 20 минути.

Това е първа титла за Алкарас от Големия шлем. Освен най-млад номер 1 в историята, той вече е и най-младият шампион в Шлема от 2005 г. насам, когато Рафаел Надал печели първата си титла на "Ролан Гарос".

Със своите 19 години и 129 дни той е седмият най-млад победител (при мъжете и жените) в турнир от Големия шлем.

Финалистът Каспер Рууд пък ще заеме второто място в световната ранглиста от тази седмица.

Испанецът демонстрира сериозна физическа подготовка, възстановявайки се след три последователни петсетови двубоя, два от които завършиха след 2:00 часа през нощта.

Финалът се игра под покрива на корт "Артър Аш" в дъждовния Ню Йорк, а Алкарас поведе със сет след 6:4 на старта. Рууд проби на два пъти противника си във втората част, изравнявайки за 1:1 след 6:2 в своя полза.

Норвежецът имаше два сетбола в оспорваната трета част при 6:5, но Алкарас се справи и в тайбрека бе убедителен. Испанецът поведе с 4:2 след пробив в четвъртия сет и приключи мача при втория си мачбол.

Преди финала на Откритото първенство на САЩ с минута мълчание бе отдадена почит на над 3000 души, които загубиха живота си при атентатите в САЩ на 11 септември 2001 година.