Джокович пречупи Медведев за рекордна титла №24

Сърбинът се завръща на върха в световната ранглиста

Рекордната титла №24 от Големия шлем е факт! Новак Джокович я спечели, след като победи с 3:0 (6:3, 7:6/5/, 6:3) Даниил Медведев във финала на US Open. Двубоят на Артър Аш в Ню Йорк продължи 3 часа и 17 минути.

Това бе 15-ият мач между двамата специалисти на твърди кортове, като сръбският тенисист вече има 10 успеха срещу 5 за руснака, участващ под неутрален флаг заради войната в Украйна.

Ноле си отмъсти на Медведев за поражението във финала на US Open преди две години (0:3), както и за това в спора за трофея в Дубай през настоящия сезон (0:2).

Джокович започна отлично откриващата част - спечели своето подаване, проби Медведев на 0 и затвърди. Оттам нататък двамата печелеха сервис-геймовете си до крайното 6:3 за Ноле.

Вторият сет се превърна в епична битка. Медведев - №3 в света, се добра до възможност за пробив при 6:5, но я пропиля и позволи спорът да се реши с тайбрек. В него двамата си размениха по един мини пробив, преди руснакът да сбърка фатално при 5:6.

Двамата осъществиха по един пробив в третата част. Медведев обаче се пропука още веднъж и това се оказа решаващо за изхода от мача.

Така Джокович завършва турнира с едва два загубени сета - срещу друг сърбин - Ласло Джере, в третия кръг. Тогава му се наложи да обръща от 0:2. Впоследствие се справи и с двама представители на домакините - Тейлър Фриц и Бен Шелтън.

Медведев стигна до финала с 3 загубени сета, но записа две впечатляващи победи по пътя към битката за трофея - 3:0 срещу сънародника си Андрей Рубльов в четвъртфиналите и 3:1 над миналогодишния шампион и вече бивш лидер в световната ранглиста Карлос Алкарас (Испания).

От днес Джокович се завръща на върха, където е прекарал по-дълго време от всеки друг в историята на тениса - общо 389 седмици.