На финал в Париж! Григор Димитров срази и световния №6 (ВИДЕО)

Първата ни ракета чака Джокович или Рубльов в спора за трофея

Григор Димитров е на финал в Париж! Най-добрият български тенисист стигна до спора за трофея след успех с 2:1 сета (6:3, 6:7/1/, 7:6/2/) срещу един от неудобните си съперници - световния №6 Стефанос Циципас (Гърция).

Победата е едва втора за българина в осемте мача помежду им на ниво АТР. С нея Гришо сложи край на серия от 5 поражения в сблъсъка.

На финала в "Мастърс" турнира утре Димитров ще се изправи срещу лидера в ранглистата Новак Джокович (Сърбия).

За Гришо финалът е първи в надпревара от сериите "Мастърс 1000" от 6 години насам. При предишния - в Синсинати (САЩ), българинът триумфира след успех срещу Ник Кирьос (Австралия).

Циципас е третият от топ 10 в света, който Димитров победи в рамките на по-малко от месец. Той елиминира световния №2 Карлос Алкарас (Испания) на осминафинал в Шанхай (Китай), а в зала "Берси" сломи Даниил Медведев (Русия) на 1/16-финал. Впечатляващ бе и успехът му срещу №11 в ранкинга - Хуберт Хуркач (Полша) вчера.

Днес Григор доминираше в първия сет и даде само 3 точки на Циципас при свой сервис. Същевременно той създаде много трудности на гърка при негов начален удар. Пробив още във втория гейм се оказа достатъчен за Димитров.

Циципас стабилизира играта си във втората част и тя вървеше гейм за гейм до тайбрека. Димитров обаче продължи да сервира отлично и не допусна възможности за пробив. Пред него се откриха две в деветия гейм, но световният №6 издържа.

Тайбрекът се превърна в кошмар за Гришо. Нямаше и помен от отличния му сервис, а Циципас направи 3 минипробива, за да изравни резултата при сетовете.

Третият сет бе оспорван. И двамата не се пропукаха на свое подаване и отново се стигна до тайбрек.

В него Димитров показа страхотен тенис и сложи точка на спора, продължил над 2 часа и 30 минути.

С класирането си за финала Димитров ще вземе 487 420 евро от наградния фонд от 5,8 млн. евро, както и 600 точки за световната ранглиста, в която от новата седмица ще се изкачи поне до 14-ото място.

"Щастлив съм, че преминах през този мач по такъв начин. Тайбрекът на втория сет беше много тежък. В началото на третия сет изоставах с 15:40 и си казах, че трябва да променя нещо, защото не мога да продължавам така. Мисля, че през целия мач успях да направя някои много добри неща. В средата на втория сет той повиши нивото си и всеки гейм след това стана много труден за мен.", коментира Димитров след двубоя.

"Първите точки в тайбрека на третия сет бяха много важни. Знаех, че трябва да се възползвам от тези шансове, защото иначе срещу противник от такава класа си загубен. Не спрях да вярвам, че мога да спечеля, а и бях много концентриран през цялото време. Когато имах топката на ракетата си, винаги правех нещо с нея. В последните седмици се забавлявам на корта, затова и бях толкова емоционален накрая.", каза още най-добрият ни тенисист.