Надал детронира Джокович след над 4-часов трилър в Париж

Матадора се класира за полуфиналите на "Ролан Гарос"

Рафаел Надал се класира за полуфиналите на "Ролан Гарос" след изключителен двубой с големия си съперник Новак Джокович. Битката между двамата топ тенисисти продължи над 4 часа и завърши с успех с 3:1 сета за Матадора - 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 /4/. По този начин Надал детронира Джокович в Париж.

Двамата се сблъскаха за 59-и път на ниво АТР, като сърбинът вече води само с една победа: 30-29. Надал си отмъсти на Джокович за поражението с 1:3 сета при последната им среща - в полуфиналите на миналогодишното издание на "Ролан Гарос". Тогава сърбинът нанесе една от едва трите загуби на Надал в турнира. Испанецът има две поражения от Джокович във френската столица и едно от бъдещия финалист Робин Сьодерлинг през 2009 г.

В следващия кръг на настоящото издание Надал ще се изправи срещу Александър Зверев. По-рано днес германецът се наложи с 3:1 сета (6:4, 6:4, 4:6, 7:6 /7/) над смятания за наследник на Матадора - Карлос Алкарас.

Тази вечер Надал поведе с пробив още в самото начало, осъществи още един в петия гейм и затвори откриващия сет с 6:2 за 51 минути на корта.

Сценарият сякаш беше на път да се повтори и във втората част, след като испанецът записа два пробива и излезе напред с 3:0. Джокович обаче отвърна със страхотна серия от 4 поредни гейма и изравни сетовете при 6:4.

Ноле се пропука на свое подаване и в началото на третия сет, а Надал увеличи аванса си до 4:1, преди да затвори частта безпроблемно.

Четвъртият сет предложи ранен пробив, но този път на сметката на Джокович. Сърбинът имаше преимущество и стигна до сервис за вкарване на мача в решителен пети сет при 5:4.

Надал обаче отрази два сетбола и се добра до тайбрек. В него 13-кратният шампион дръпна с 3:0, после и с 6:1. Джокович се измъкна при 4 мачбола, преди Надал да сложи точка на спора с бекхенд по правата.

Така Матадора е на полуфинал в турнир от Големия шлем за 37-и път в кариера си. Повече класирания сред най-добрите четири имат само Джокович (42) и Роджър Федерер (46).