24 години по-късно: "Скуадра адзура" отново е на волейболния връх!

Италия победи домакина Полша с 3:1 гейма във финала на световното

Италия е новият световен шампион в мъжкия волейбол! На финала, игран пред 12 000 зрители в Катовице, "Скуадра адзура" победи с 3:1 гейма (22:25, 25:21, 25:18, 25:20) домакина Полша.

Така тимът на Фердинандо Де Джорджи лиши съперника от мечтаната трета поредна световна титла и спечели четвъртата в своята история. Италия не се бе качвала на върха от 24 години. Последният триумф за "адзурите" е от 1998 г., когато станаха световни шампиони за трети пореден път. Оттогава досега Италия не бе стигала дори до битката за медалите на мондиал.

За Полша поражението в световен финал е второ от 2006 г. насам, когато отстъпиха на Бразилия в спора за трофея. "Дружината" има три титли - от 1974, 2014 и 2018 г.

Най-резултатен тази вечер беше Даниеле Лавия с 19 точки, а Алесандро Микелето и Юри Романо се отчетоха съответно с 14 и 13 за успеха. За Полша над всички с 12 точки беше Александър Сливка.

По-рано днес Бразилия завоюва бронза, след като се наложи над Словения с 3:1 гейма (25:18, 25:18, 22:25, 25:18).