Биха му шута, но ще му платят €50 милиона

Кралят на Саудитска Арабия подписа уволнението на Роберто Манчини

Роберто Манчини изненадващо напусна националния отбор на Италия, който изведе до европейската титла през 2021 г. Миналия август той предпочете офертата на Саудитска Арабия. А сега е пред уволнение след серия слаби резултати.

Едва ли обаче треньорът съжалява горчиво за развоя на събитието. Най-вече заради парите, които ще заработи за престоя си в Близкия изток.

Раздялата с Манчини вече е одобрена от краля на Саудитска Арабия, а решението ще бъде взето в неделя или понеделник. Според Calcio e Finanza италианецът ще получи тлъста неустойка - от 25 до 30 милиона евро. В същото време годишната му заплата е 25 милиона, а договорът беше подписан до 2026 г. Така Манчини ще се прибере у дома с над 50 милиона евро, постъпили в сметката му за малко повече от година.

Освен със слабите резултати, специалистът ще бъде запомнен и с няколко скандала. Той разкритикува практиката саудитските клубове да купуват звезди от чужбина и да не дават достатъчно игрови минути на местните играчи. А на 30 януари той напусна терена преди края на 1/8-финала на Купата на Азия срещу Южна Корея.

Саудитска Арабия водеше с 1:0 до 9-ата минута на добавеното време, но съперникът изравни и в крайна сметка спечели с дузпи. При наказателните удари Манчини настояваше, че вратарят на корейците е напуснал предварително голлинията. И когато протестът му не беше уважен, демонстративно си тръгна.

Селекционерът води тима в 18 мача, като записа само 7 победи.