на живо

Везенков увеличи цената си 50 пъти за 10 години (СНИМКИ+ВИДЕО)

От 50 000 евро годишно като бледен юноша в Арис – до 2,5 млн. евро като лидер на Олимпиакос

 

България има един-единствен принос в това Александър Везенков да бъде най-голямото баскетболно име в Европа в този момент: този човек има български паспорт и играе за националния отбор на България.

Когато Александър е просто едно обещаващо дете в морето от стотици таланти, семейството му избира Саша (в Кипър, където е роден и в Гърция, където се формира като играч е известен именно с това умалително име – б.а.), да се състезава за родината на своите родители.

Натискът да облече фланелката на гръцкия национален отбор е жесток, но баща му Сашо – трикратен шампион и трикратен носител на Купата на България с Балкан, е категоричен:

Синът ми няма да играе за друга страна, освен България.

 

А зад думите на Сашо Везенков стои повелята на неговия баща и на дядото на Александър – Михал, който никога не би приел, че внукът му може да бъде друг, освен българин на терена.

Но тук, в тези редове, не става въпрос за истината, че България няма принос в развитието на Везенков. Всички знаем историята му.

В това видео може да си припомните първите години на Везенков в мъжкия баскетбол в Европа, докато той носи екипа на Арис Солун:

Знаем за първите стъпки в Кипър, за безрезервната обич и подкрепа на първия му треньор Адонис Христу в Апоел Никозия, за решаващата роля на Арис Солун, както и за изричното условие на майката на Александър – Янка към гърците:

Ще дойдем в Солун, но искам момчето ми да получи най-доброто гимназиално образование, защото за нашето семейство, образованието стои на първо място.

И така, през 2009-а, когато Александър е на 14, двамата наистина поемат към Солун, но Арис записва талантливото дете в американското училище в града, което е считано за най-доброто в цялата страна.

 

Желязно възпитание и дисциплина, упорит труд, скромност и смирение.

Така минават годините за 14-годишния Везенков от тогава – до днес, когато е в разцвета на своите 28. Майка му е най-силната и най-влиятелната фигура по пътя на неговия растеж и формирането му като личност, тя е човекът, който бди над него и е неотлъчно до него.

"5000 евро месечно? Моля?! Аз те пера, аз ти готвя, аз ти чистя, аз ти пазарувам. Това са страшно много пари и не виждам ти какво ще правиш с тях. Повече от 500 евро на месец не ти се полагат."

Нали се сещате на кого принадлежат тези думи и към кого са адресирани?

Разбира се, от същата тази майка към същия този син, когато той е тийнейджър и тепърва прохожда в живота.

От онзи разговор между двамата, превърнал се в легенда, вече измина повече от десетилетие. Днес, същото това момче е увеличило стойността си цели 50 пъти, показва кратко проучване на btvsport.bg, което редакцията ни си направи труда да проведе.

Тук може да изгледате видео, в което Александър Везенков е на 18, но вече е лидер на Арис Солун:

И не защото броим парите на Александър Везенков. От сърце му желаем здраве и цялата сила и късмет на света, убедени сме, че най-доброто за него предстои.

В света на спорта обаче, парите са важни, те носят престиж, те носят сила и оценка кой-как си върши работата.

И когато медиите се занимават със заплатата на Александър Везенков, или Леброн Джеймс, който той е твърде вероятно съвсем скоро да срещне на терена, то не е защото броят колко харчи и има в джоба Леброн, или пък Везенков.

Дали ще ви е интересно да разберете как Спортист №1 на България за 2022 г. покачи цената си цели 50 пъти, както написахме в заглавието на тази статия?

Ако отговорът на този въпрос е: ДА, то хронологията, която събрахме, е специално за вас.

 

Тук ви очаква видео хронология на дългия път, извървян от едно българско момче до върха: 

1. 09.2011 г.

Пътят на Александър Везенков в професионалния баскетбол започва през 2011 г. Тогава той е бледен юноша на 16 години, който расте в академията за таланти на Арис. По това време жълто-черните от Солун са в тежко финансово състояние, а Везенков дори не е пълнолетен.

Той започва да получава заплата едва през есента на 2013-а, след като през август същата година навършва 18 години.

Първата му заплата в Арис е 50 000 евро на… сезон.

И да, добре се ориентирате, това прави по 5000 евро месечно за младежа, който по това време хваща окото на специалистите, но още никой не подозира, че ще минат години и той ще се превърне в новия крал на Евролигата.

 

1.07.2015 г.

Александър Везенков подписва 4-годишен договор с Барселона (3+1 години) на обща стойност 2 млн. евро, или средно по 500 000 евро на сезон.

Освен това, тогава от испанския гранд вадят още 315 000 евро, с които откупуват правата на българина от тогавашния му клуб Арис Солун.

В контракта между 20-годишния по онова време младок и каталунците, се включва клауза, според която всеки тим от НБА, който пожелае Везенков, ще трябва да заплати на Барселона 1 млн. евро.

По това време, на опашката за подписа на българчето, родено в Кипър са отбори като Панатинайкос, Олимпиакос, Валенсия и др.

12. 07.2018 г.

Разводът между Александър Везенков и Барселона, където той така и не получава истински шанс да се докаже, настъпва официално през юли 2018-а.

Тогава той напуска Испания и се завръща в страната, която счита за своя втора родина – Гърция. Но това също е битка с преидзвестен край от мига, в който пренебрежителното отношение на Барселона към Везенков не стига до душата на баба му.

Известната с лютия си македонски нрав и твърд характер дама, вдига телефона на сина си и отсича:

"Отивай и му събирай багажа моментално. Тези не го заслужават! Няма да ми тормозят детето тези."

Във фамилия Везенкови, думата на баба е закон. Така и става, както тя е поръчала. Защото достойнството и честта не се купуват с пари, а стоенето на пейката, само защото върху нея пише "Барселона", не е достатъчно. Не е достатъчно поне на Везенкови.

Неговите спасители в може би най-трудния момент от кариерата му са собствениците на Олимпиакос – братята милиардери и корабни магнати Панайотис и Георгиос Ангелопулос.

Договорът между Везенков и символа на баскетболна Пирея е за срок от две години. Параметрите по контракта са същите, както в Барселона: обща стойност 1 млн. евро, или по 500 000 евро на сезон.