на живо

Дан Шамир: Пини Гершон? Велик треньор, велик баскетболен ум (ВИДЕО)

Има неща, които можеш да научиш от Пини, има и неща, които никога не можеш да научиш от него и това го прави толкова Специален

 

Кошмарната война в Близкия Изток и военните действия, които превърнаха Израел в опасно място за живеене, камо ли за професионален спорт, пропъди елитните отбори от страната по други географски ширини и земи. В името на това, спортът с марка „Израел“ да остане жив.

Този сезон, България най-после отвори вратите си за два от най-добрите израелски баскетболни отбора – Апоел Йерусалим и Апоел Тел Авив. Поне засега, двата клуба ще играят своите домакински мачове от Еврокъп у нас и по-точно, в Самоков.

Утре – сряда (25.09), Апоел Йерусалим ще се изправи срещу Валенсия. По обясними причини, вниманието към срещата е по-особено, а сигурността на спортистите от първостепенно значение. В залата ни посреща човекът, без когото всичко това не би било възможно у нас - Шай Щрикс.

Снимка: Миряна Мирочник

Този двубой пък е повод екип на bTV да посети Самоков, а с разрешението на ръководството на Апоел Йерусалим, а и с малко специална помощ отвътре и отвън (от далеч - б.а.), едно знаково име за израелския спорт и баскетбол застава пред нашата камера – Дан Шамир (спортен директор на Апоел Йерусалим).

„Когато Пини ми поръча нещо, аз слушам и изпълнявам.“

Къде на шега, къде на сериозно, с тези думи един от най-добрите баскетболни треньори не само в Израел, но и в Европа се съгласява да поговори с нас.

Снимка: Миряна Мирочник

„Благодарни сме на България и на всички хора тук, които ни приеха и ни накараха да се почувстваме като у дома си. Ще се постараем да не ви разочароваме и да отговорим на гостоприемството ви с качествен баскетбол“, казва Шамир – двукратен носител на трофея в баскетболната Евролига като помощник на легендарния Пини Гершон в Макаби Тел Авив през 2004 и 2005.

Снимка: bTV/Getty Images

Разбира се, няма как да не го попитаме и за съвместната му работа с икона на европейския баскетбол, какъвто е Пини Гершон – бивш селекционер на националния отбор на България, чийто дядо е роден и живял в България.

„Аз съм човек, който ще направи всичко, което Пини поиска от мен. Аз съм просто войник.

Да, ние всички сме научили много от Пини, но с течение на времето разбираш, че има неща, които никой, никога не е способен да научи от него. Именно това го прави толкова специален, в това се крие неговата харизма“, казва Шамир, който докато работи в зората на кариерата си в щаба на Пини Гершон в Макаби, освен двете титли в Евролигата, печели четири пъти Купата на Израел и четири пъти става шампион на страната.

 

„Пини е велик треньор и велик баскетболен ум. Но неговата способност да превръща с лекота тежките ситуации в нещо лесно преодолимо за всеки от нас, за се справя с напрежението по начина, по който само той може да се справи, да позволи на хората около него да растат, да стават успешни, да правят велики неща и да се чувстват страхотно – ето, това са неща, на които човек трудно се учи и трудно се преподават“, продължава Шамир, който очевидно е отличен ученик на Пини Гершон, защото прави и изключително успешна кариера като старши-треньор.

Като старши-треньор, Дан Шамир извежда Апоел Йерусалим до две поредни купи на Израел през 2007 и 2008 г., а 10 години по-късно, през 2018-а, прави същото и начело на Апоел Холон. През 2018-а Дан Шамир е избран за Треньор №1 на Израел.

Снимка: bTV/Getty Images

Кой е любимият му спомен с Пини Гершон?

„Никога няма да забравя една случка от следобедната закуска преди финала от Евролигата в Москва през 2004 г. Всеки от нас беше толкова стегнат, притеснен, нервен. В този момент, Пини пристигна на закуската сънен, с още подпухнало от спане лице, все едно нищо не го притеснява. Обърна се към нашия тим мениджър по онова време Мони Фанан:

„Ох, човече, добре, че ме събуди, защото толкова сладко си спях, че щях да проспя дори мача.“

Ето ви една ситуация, която разцепи напрежението и го излекува и ни накара всички до един да се успокоим, да се отпуснем и от нервността и огромната отговорност, Пини я превърна в просто обикновен, спокоен и небрежен момент. И разбира, нали не се съмнявате, че тогава ние спечелихме този финал“, разкрива Дан Шамир.

Питаме Дан Шамир за най-ценния урок, научен през годините с Пини Гершон в Макаби:

 

„Както Никола Вуйчич обича да казва:

„Това е проклятието на Макаби.“

И ще ви обясня какво означава това: Веднъж, когато се докоснеш до Макаби, работиш за Макаби, после никога, никъде по света не е същото. Когато веднъж си бил част от този отбор, никога нищо не се доближава дори до това изживяване“, споделя ни Шамир, който през годините работи освен за Макаби Тел Авив, Апоел Йерусалим и Апоел Холон, за чуждестранни грандове като Динамо Москва, ЦСКА Москва, Олимпия Милано. Работи дори в Нова Зеландия.

„Заедно с Пини Гершон в Макаби имахме няколко превъзходни сезона. В два от тях спечелихме Евролигата последователно, а в третия загубихме на финала. Много от нещата, които аз и колегите ми от онзи екип научихме от Пини, белязаха цялата ни кариера, ние ги правим, където и да сме. Много от нещата, които тогава правехме в Макаби, баскетболните хора продължават да правят в световен мащаб и до ден-днешен. Онзи Макаби, промени драстично представите за баскетбола. Едва няколко години след това беше въведено правилото за 24 секунди в нападение, но Макаби беше първият отбор, който много преди да бъдат въведени тези 24 секунди вече играеше по начин, по който вдъхнови и повлия на всички останали по света. И разбира се, мозъкът на всичко това се казва Пини Гершон. Също така, Дейвид Блат. Велики спомени и велик отборен дух за всеки един от нас“, разкрива ни Шамир, който видимо се вълнува и така, както в началото на интервюто ни каза:

„Твърде личен въпрос, който изисква твърде личен отговор.“

Имахме честта да ви го предадем и на вас. А на Дан Шамир и на Апоел Йерусалим, както и на Апоел Тел Авив, желаем спокойствие и здраве. И много победи на българска земя, които да вдъхнат кураж на всички техни колеги в Израел, но и да бъдат вдъхновение на всички български деца, които обичат баскетболната игра.

P.S. Благодарности, Пини Гершон. Със здраве и обич от България. Уроците ти тук се помнят.