Приказна нощ: Везенков дебютира в НБА с победа (СНИМКИ И ВИДЕО)

Българинът с 8 точки и 2 борби за Сакраменто при 130:114 над Юта

Приказна нощ за българския спорт. Александър Везенков официално стана вторият българин с минути в НБА. Българинът дебютира на ниво за Сакраменто при победата с 130:114 над Юта в първия мач за сезона.

Везенков игра общо 16 минути, като завърши с 8 точки (3/6 при стрелбата и 2/5 от тройката). Най-добрият баскетболист в Евролигата за миналия сезон добави 2 борби и 2 откраднати топки.

Саша започна като резерва и влезе в игра за първи път при оставащи 5:43 минути от първата четвърт. Той замени Кийгън Мъри, а само секунди след появата си вкара първата си тройка в НБА.

25 секунди ... точно толкова време беше нужно на Александър Везенков да предстои на паркета преди да порази с първата си тройка коша на домакините от Юта Джаз.

Още в средата на първата част треньорът на „кралете“ Майк Браун изпрати българина на игрището, а още при първия си допир с топката, Саша Везенков я прати от 9 метра в коша на „джазмените“.

Последва още една добавка малко по-късно, открадната топка и борба.

13 710 толкова дни пък изминаха от последния отбелязан кош от единствения досега българин играл в НБА.

На 16 април 1986 г. Георги Глушков играе последния си мач с екипа на Финикс Сънс и вкарва 2 коша срещу Лос Анджелис Клипърс.

Нека си припомним годините, в които Георги Глушков беше един от първите чужденци в НБА и защитаваше цветовете на "слънцата":

Фамозното начало на Александър Везенков в двубоя го остави на паркета и за началото на втората четвърт, дошло със нова изящна негова тройка. На почивката Сакраменто водеше със 72:58.

След близо 9 поредни минути  на бясно темпо, синът на трикратния шампион и три пъти носител на Купата на България с Балкан Сашо Везенков, получи почивка до полувремето, за да се появи в игра отново в средата на третата част.

Той влезе на мястото на Мъри и остана на терена до началото на четвъртия период, когато беше заменен. Сакраменто поддържаше аванса си до края и стигна до успеха.

И така, в дебютния си мач в НБА, Александър Везенков взе общо 16 игрови минути, завърши с 8 точки, 2 борби, 2 откраднати топки, 3/5 5в стрелбата и коефициент 9, което му позволи да изпревари по този показател титулярите и звезди на отбора Домантас Сабонис и Кевин Хюртер.

Харисън Барнс беше най-резултатен за "кралете" с 33 точки, а Домантас Сабонис добави 22. За Юта Джордан Кларксън отбеляза 24. Следващият мач на Сакраменто е срещу Голдън Стейт от 5.00 ч. в събота.

Следващата НБА битка за Везенков е след по-малко от 48 часа - домакинство на Голдън Стейт със Стеф Къри в събота, от 5:00 часа сутринта българско време.