на живо

С аплодисменти към Рая (ВИДЕО И СНИМКИ)

Стотици си взеха последно сбогом с легендарния Атанас Голомеев

 

Стотици се събраха пред Националния стадион "Васил Левски", за да отдадат последна почит към легендарния спортист - член на Залата на славата на световния баскетбол Атанас Голомеев.

Снимка: Lap.bg

Змея си отиде от този свят на 12 август на 76-годишна възраст, но остана в историята като една от най-значимите личности в световния и българския баскетбол.

"Голяма загуба за българския, европейския и световния баскетбол. Атанас Голомеев е епоха в българския баскетбол. Беше добър, имаше чувство за хумор, обясняваше по неговия си начин, за да го разберем. Ще ни липсва много, много... Спомените ще си останат вечно за нас. Трябва да оставим това наследство и на младите. Много откровен и честен. Винаги се е борил за победата.

Снимка: Lap.bg

Беше пример за подражание. Ще тъжим много. Бях го виждал само по телевизията, а като ме повикаха в националния отбор, той ме взе в неговата стая - да се уча, да ми разказва.... Това е първият ми спомен", разказа президентът на БФБ и първият българин в НБА Георги Глушков.

Снимка: Lap.bg

Бившият център на Левски участва на пет европейски първенства, в които България е в Топ 8 на Стария континент в периода от 1969 до 1977 г.

 

На шампионатите в Испания през 1973 г. и в бивша Югославия през 1975 г. реализира общо 316 точки, което го превръща в топстрелец в Европа. Освен това попада в Идеалния тим на четири европейски първенства – през 1971, 1973, 1975 и 1977 г.

През 1991 г. ФИБА го обяви сред 50-те най-добри баскетболисти в историята.

Снимка: Lap.bg

"С всичко ще го запомня, 45 години съм с него... Много ми е тежко. Винаги ни даваше сила и кураж, буташе ни напред. Нас младите. Факт е, че е епоха. Уникално самочувствие и чувство за хумор. Жалко е, че много малко хора го помнят. И това са баскетболните хора.

Хората знаят повече за Стеф Къри, отколкото за Атанас Голомеев. По следата, която той остави, може да ходим с тихи стъпки. Мислех, че е безсмъртен, като шотландски боец. Оказа се, че не е...", неутешим е легендарният №23 на Левски и България Георги Младенов.

Снимка: Lap.bg

В клубната си кариера има 8 титли на България (1970, 1971, 1972, 1973, 1978, 1979, 1981 и 1982), и 4 пъти е носител на Купата на България (1976, 1979, 1982 и 1983).

През 2019 г. е член на Залата на славата на ФИБА. През същата година получи и Орден „Стара планина“.

"Атанас Голомеев говореше винаги с усмивка. Спомените са ми как сме били заедно, как ни е помагал, какво ни е съветвал и когато ни е бил приятел. Той имаше голямо сърце. Винаги с усмивка, другото - на терена", сподели сребърната медалистка от Москва 1980 Ваня Дерменджиева.

Сред дошлите да се простят с него бяха шефът на баскетболната федерация Георги Глушков, Сашо Везенков, кметът на Пловдив Здравко Димитров-Зико, Иван Евстатиев, Роберт Гергов, Петко Маринов, Иван Ценов, Любо Амиорков, Георги Младенов, Руслан Вуцов, ген. Васко Василев, Сашо Чакмаков, Юм Уандие, Георги Божков, Лили Янкова, Елеонора Рангелова, Данчо Колев, Филп Виденов и много други.

Снимка: Lap.bg

Змея играе от 1963 до 1986 г. в Спартак София, Академик София, ЦСКА, Адана, Макгийл и Левски Спартак. Искат го и Ню Йорк в НБА, и Барселона, но до трансфер така и не се стига.

Сега ще играе и ще се смее с ангелите в Рая. И пак ще е №1, и пак ще незабравим, и пак ще го аплодират и ще стават на крака, както и в последния му път...