На 24 май леката атлетика в България стана на 100 години. На тази дата се отбелязва първото организирано състезание, което през 1924 г. има статут и на... олимпийска квалификация.
"В момента сме в столичния квартал "Хиподрума" до културен дом "Красно село". На това място 1920 г. официално е открит софийският хиподрум, на който ежегодно има по 2-3 конни състезания с участието на военни. На това място, тогава в покрайнините на София, се провеждат първите официални лекоатлетически състезания", казва той.
Преди турнира на 24-25 май е имало и други атлетически турнири. Защо точно тази дата?
"Те са били с по-регионален мащаб. Само 2 месеца по-рано Софийската спортна федерация прави състезание на стадион "Юнак" преди футболен мач. Това състезание на 24 май е било част от Великденските турнири - първата по-голяма проява на Българската спортна федерация", казва той.
На турнира участниците са можели да се състезават в познатите дисциплини в "бягането, скачането и хвърлянето". Ясни са и нормативите, които е трябвало да бъдат покрити, за да може атлетите да си осигурят участие на олимпийските игри в Париж през 1924 г.
България тогава е представена от четирима - Любомир Карастоянов (1500 м), Александър Цветанов (10 000 м), Кирил Петрунов (400 м, скок дължина и троен скок) и Васил Венков (10 000 м).
"Започват много повече турнири, по-организиран живот, най-вече от страна на Софийската федерация", разказва Кръстев.
Участниците на първото състезание не са се явили неподготвени!
"Около месец и половина преди това в София от цяла България се събират най-добрите атлети. Тези хора около 30-40 дни на подготовка. Техните тренировки са били на царския манеж в центъра на София. Имала е някаква селекция", казва Кръстев.