9 години по-късно: България отново има световен шампион по самбо

Триумф за Иван Хърков в Армения

FIAS

9 години по-късно България отново има световен шампион по самбо! Иван Хърков спечели златото в кат. до 79 кг на първенството в Ереван (Армения).

На финала националът победи с 5:0 точки представителя на домакините Борис Шатверкян.

В хода на турнира той срази още Арян Азман (Сингапур), Хосунг Парк (Южна Корея), Акхунаали Бейшенали (Киргизстан) и Бегенч Балтаев (Тюркменистан).

Медалът е втори за Хърков на световно след бронза от предишното в Бишкек (Киргизстан).

Страната ни нямаше титла в мъжкото самбо от 2014 г., когато Борис Борисов бе на върха в Япония.

При дамите Мария Оряшкова стана световна шампионка преди 3 години в Нови Сад (Сърбия). Именно тя награди Хърков днес.

Така България завършва световното в арменската столица с 3 медала: 2 бронзови - на Анна-Мария Манушева в кат. до 65 кг и Делян Алишахи в кат. над 98 г., и златото на Хърков при до 79-килограмовите.