Българин триумфира на световното по плуване в ледени води (ОБНОВЕНА)

Цанко Цанков е първи на шампионата в Талин, Естония

Българинът Цанко Цанков спечели златен медал на световното първенство по плуване в ледени води в Талин, Естония.

Той триумфира на 200 м свободен стил с време 2:08.83 мин. в категория 30-39 г.

Зад себе си бургазлията остави Бенджамин Конжак от Германия и Петер Плавец от Словакия.

Това не е единственото отличие за Цанков от шампионата. Той се окичи и с бронз на 25 м бътерфлай в същата категория. Времето му в тази дисциплина е 13:36 секунди.

По-късно 36-годишният бургазлия стана световен шампион и на 450 метра свободен стил. Българинът финишира за 5:21.59 мин и изпревари Петер Плавец и аржинтинеца Томас Алехандро Бариос Диас.

На световното първенство по ледено плуване участват над 900 участника от 41 държави.

През 2020 г. плувецът подобри световния рекорд за 12-часово непрекъснато плуване в 50-метров басейн.