В последно време около българското плуване се вихрят скандали, но някъде встрани от суматохата едни момчета освен, че постигат успехи в басейна, показват и интелигентното лице на българските спортисти.
Гергана Гунчева и Йордан Фотев разказват за Дениел Нанков и Иван Палигоров – двама българи, на които сериозните резултати в плуването дават възможност за най-престижно образование в САЩ.
Дениел е най-бързият българин в малък басейн на 100 метра свободен стил и един от най-обещаващите ни плувци.
Състезател на плувен клуб Черно море, възпитаник на варненската математическа гимназия, а от една година и студент в третия най-стар университет в САЩ - Йейл.
Факултетът по право е определен за №1 света, а в глобален мащаб е под №11 в класацията на най-престижните висши учебни заведения.
"Винаги съм си мечтал, че мога да бъда част от Бръшляновата лига. Но никога не съм си представял, че ще стигна това ниво", разказва пред bTV.
Даниел получава пълна стипендия сред близо 55 000 кандидата. Това, което силно цени е приемствеността.
"Те избират теб, не ти - тях. Треньорите са обучени да избират атлети, които се отличават не само със спорт, но и са на много високо академично ниво. През 2015-а осъзнах, че това е държавата, която ще ми предложи перфектния баланс. Обстановката е магическа - архитектурата, сградите... Като във филм на Хари Потър. Хората са много толерантни", каза още плувецът ни.
Личният му треньор Никола Петров е впечатлен от престоя на неговия възпитаник отвъд Океана.
"За 1 години се забелязва много сериозно развитие, възмъжа. Той е пример за всички, които вървят след него".
И въпреки че не пренебрегва образованието, Дениел смело крачи към най-голямото си желание.
"От дете мечтая да се класирам на олимпиада. Надявам се това да се случи в Париж 2024. Имам доста голям потенциал и капацитет за А норматив."
Иван Палигоров е възпитаник на плувен клуб Левски, държавен шампион и е сред малцината от цял свят, одобрен да продължи обучението си със стипендия в Колумбийския университет.
Учебното заведение е основано през 1754 г. и се намира в сърцето на Ню Йорк – Манхатън. Интересът към него е огромен – близо 70 000 кандидат-студенти заявят желанието си да станат част от него, приетите са едва 5%.
"Получих клип и в началото не осъзнах какво се случи... Просто ме избиха емоции и сълзи от радост. Това не ми се беше случвало никога. Исках да бъда на място с най-умните хора в света. Но само с учене е невъзможно - трябва да си комплексен.
Има доза страх, но това е нормално. Средата е по-затворена, не се усеща хаоса на големия град", разказа Палигоров.
Иван завършва СМГ, като в последните две години е на индивидуално обучение. Пътят му до Бръшляновата лига е осеян с много труд и лишения.
Има и още една страст – пианото.
Типично като всеки занимаващ се с точни науки, младият българин има ясно начертан и балансиран път.
А какво съветват Дениел и Иван, младите, които желаят да продължат образованието си отвъд Океана - вижте във видеото.