"Каквото и да напиша за теб, Петьофи, ще бъде малко. Израснах на пистата, имайки за пример теб и Деси Димитрова, както и приятелството на нашите треньори – Константин Миланов и Детелин Маслов", сбогува се в социалните мрежи с една от най-добрите български лекоатлетки - Петя Пендарева, която почина след дълга битка с онкологично заболяване - друга наша грандама в спринта Ивет Лалова-Колио.
"Приятелство, което беше по-силно от всякаква конкуренция, която можеше да има между две спринтьорки в пика на своите кариери. Помня деня, в който ми подари първите ми шпайкове, Петьофи.
Децата днес няма как да разберат какво е да получиш чисто нови маркови шпайкове от най-добрата българска спринтьорка, във времена, в които дори нямаше откъде да си купиш нещо по-различно от полските галоши.
Надупчих целия балатум вкъщи от кеф да ги разхождам!
Спечелих първата си републиканска титла за девойки именно с тях. Няма да забравя и сезон 2004, този, в който ти приключи своята кариера, а аз поех към първата си Олимпиада като най-бързата българка. Едно предаване на щафетата с любов. Освен че беше един от първите хора, които ме прегърнаха след бягането, ти запази вкъщи знамето след моите 10.77 секунди.
Нямаш представа колко много означаваше за мен да бъда до теб в последните седмици преди Атина 2004. Именно ти ме научи, че каквото изкараш от спорта, най-малко две трети трябва да инвестираш отново, ако искаш да бъдеш още по-добър, и аз следвах това правило през цялата си кариера. Да инвестирам в успеха.
Съжалявам, че не се виждахме повече. Съжалявам, че не знаех с какво се бориш. Съжалявам, че не ти казах всичко това по-рано. Ще те нося завинаги в сърцето си. Светъл път, шампионе", пише още Ивет.
Пендарева, която на 20 януари трябваше да навърши 54 години, е бронзова медалистка с щафетата на 4х100 метра на Евро 1994 в Хелзинки, както и сребърна на 60 метра от шампионата в зала на Стария континент от 2000 г. в Гент.
Два пъти е на олимпийски игри - в Атланта през 1996 г. и в Сидни през 2000 г. В кариерата си има записани и пет световни първенства на открито, и три в зала.
След състезателната си дейност основава своя школа по лека атлетика в родния Казанлък. Заради болестта се оттегля в последните години, като оставя академията си на своята ученичка и последователка Габриела Тенева.
Наричана е, подобно на Ивет Лалова, "най-бързата бяла жена в света" от журналистите, като това се случва в периода 1997-1998 г. след отказването на спринтьорките Ирина Привалова и Жана Пинтушевич.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK