С красота и класа: Какво предстои на Нургюл Салимова в Канада? (ВИДЕО)

Тя ще участва в турнира на претендентите за световната титла

Ако в шахмата се раздаваха награди за красота и стил, Нургюл Салимова със сигурност щеше да е сред печелившите!

Само ден преди старта на турнира на претендентите за световната титла в Канада, българката участва в официалната фотосесия с останалите големи звезди.

Конкурентите на Нургюл обаче не трябва да се притесняват само от чара на родената в Крепча шахматистка. Тя е най-младата и най-високопоставената на турнира в Торонто, който стартира на 4 април.

20-годишната българка ще започне с рекордно висок рейнтинг от 2432 точки.

Нургюл взе квотата с класирането си на финала за Световната купа в Баку през 2023 г. Тогава тя загуби драматично битката за титлата от Александра Горячкина от Русия, която също ще бъде сред конкурентките ѝ.

Ето и цялата програма на Нургюл Салимова за турнира на претендентите:

4 април - I кръг: Анна Музичук (Укр) - Нургюл Салимова
5 април - II кръг: Нургюл Салимова - Лей Тинцзие (Кит)
6 април - III кръг: Вайшали Рамешбабу (Индия) - Нургюл Салимова
7 април - IV кръг: Нургюл Салимова - Хумпи Конеру (Инд)
9 април - V кръг: Тан Чжони (Кит) - Нургюл Салимова
10 април - VI кръг: Нургюл Салимова - Александра Горячкина (Рус)
11 април - VII кръг: Катерина Лагно (Рус) - Нургюл Салимова
13 април - VIII кръг: Нургюл Салимова - Анна Музичук (Укр)
14 април - IX кръг: Лей Тинцзие (Кит) - Нургюл Салимова
15 април - X кръг: Нургюл Салимова - Вайшали Рамешбабу (Инд)
17 април - XI кръг: Хумпи Конеру (Инд) - Нургюл Салимова
18 април - XII кръг: Нургюл Салимова - Тан Чжони (Кит)
20 април - XIII кръг: Нургюл Салимова - Катерина Лагно (Рус)
21 април - XIV кръг: Александра Горячкина (Рус) - Нургюл Салимова

Снимка: instagram.com/nurgyulll/

Надпреварата в Канада изправя една срещу друга 8 от най-добрите шахматистки в света в момента. Наградният фонд е 250 000 евро, а победителката ще има право през 2025 г. да се изправи срещу китайката Цзю Вънцзюн за световната корона при дамите.

Паралелно с надпреварата при жените, ще върви и турнир при мъжете. От него отсъства Магнус Карлсен, а причината е "липса на интерес".