Страхотен старт за шахматистите ни на световното (ВИДЕО)

Нургюл Салимова и Иван Чепаринов поведоха в класирането

Страхотен старт за българските шахматисти на световното първенство по ускорен шахмат и блиц в Самарканд (Узбекистан). Нургюл Салимова поведе във временното класиране при жените, а Иван Чепаринов при мъжете след първия ден.

Сребърната медалистка от Световната купа в Баку Салимова спечели и четирите си партии и оглавява класирането с максимален актив. Със същите показатели е единствено съперничката й в петия кръг - Чжу Цзинър (Китай). По пътя си към върха Нургюл се наложи последователно над Хулкар Тохиржонова (Узбекистан), Дженифър Ю и Атуса Пуркашиян (САЩ), както и Турмунх Мунхзул (Монголия).

С 3 точки на 22-ро място във временното класиране е световната шампионка за 2012 г. Антоанета Стефанова. Тя постигна победи над Ирода Хамракулова и Аруза Хамдамова от Узбекистан и Софио Гветадзе (Грузия), но допусна поражение във втория кръг от Меруерт Камалиденова (Казахстан).

Другите две българки - Надя Тончева и Гергана Пейчева, са съответно 59-а и 60-а с актив от по 2 точки.

Пейчева започна турнира със сензационен успех над бившата световна шампионка - рускинята Александра Костенюк, която от тази година играе за Швейцария. След това обаче тя отстъпи пред други две много класни съпернички - Полина Шувалова (Русия) и Хумпи Конеру (Индия), преди да завърши деня с успех над още една рускиня - Екатерина Борисова.

Тончева спечели партиите си със Сарвиноз Курбунбоева (Узбекистан) и Сараю Велпула (Индия), но отстъпи пред Аян Алахвердиева (Азербайджан) и Валентина Гунина (Русия).

При мъжете, където участват 202-ма шахматисти, след първите пет кръга петима играчи имат по 4,5 точки на първата позиция. Един от тях е Иван Чепаринов, а другите са многократният световен шампион и водач в световната ранглиста Магнус Карлсен (Норвегия), Ю Яни (Китай) и Видит Сантош и Аржун Еригаиси (Индия).

Чепаринов започна турнира с три победи - над Реймънд Сон (Тайван), над Гуха Митраба (Индия) и над Игор Лисий (Русия).

В четвъртия кръг асеновградчанинът направи реми с Бхарат Субраманиям (Индия), но в петия се върна на пътя на победите със зрелищен успех над играещия за Румъния унгарски гросмайстор Ричард Рапорт.