Втора загуба за Нургюл в Торонто (ВИДЕО)

Салимова е пета в Турнира на претендентките

Нургюл Салимова допусна загуба от рускинята Александра Горячкина в шестия кръг на Турнира на претендентките за световната титла по шахмат в Торонто.

За българката поражението бе второ и тя остава с 2,5 точки на пето място в класирането.

Партията бе първата класическа между двете от финала за Световната купа през август миналата година в Баку, който Горячкина спечели след тайбрек.

В Канада нашето момиче се предаде на 60-ия ход.

В седми кръг, с който приключва първото от двете завъртания в турнира, родената в Крепча шахматистка ще играе с черните фигури с другата руска представителка - Катерина Лагно.

В шестия кръг Лагно записа първата си победа след успех с черните над индийката Вайшали Рамешбабу.

В класирането начело с 4,5 точки е китайката Тан Чжони. Бившата световна шампионка постигна третата си победа в Торонто, след като надигра с белите фигури украинката Анна Музичук.

Втора с четири точки е Горячкина, а на трета позиция е Лагно с 3,5 т. Следва китайката Лей Тинцзие с 3 точки, пред Салимова и Вайшали с по 2,5.

На последните две места с по 2 точки са индийката Хумпи Конеру и Музичук.

Победителката в турнира ще получи правото да играе за световната титла в края на тази година срещу настоящата шампионка Цзю Вънцзюн (Кит).