След драма с дузпи: Аржентина е световен шампион!

Мбапе с 4 гола, Лео Меси с рекорд на финала в Катар

Аржентина ликува на световния връх във футбола за трети път в своята история! Лео Меси и компания спечелиха финала на първото в историята световно първенство през зимата в Катар срещу Франция след дузпи и 3:3 в редовното време. Те бяха №1 и през 1978 и 1986 г.

Меси откри резултата в 23-ата минута след дискусионна дузпа, а 13 по-късно Анхел ди Мария удвои. Той се завърна в стартовия състав на Лионел Скалони като тактически изненада и напълно заслужи мястото си сред титулярите.

"Албиселесте" наложи пълна доминация още от първите минути "гаучосите" имаха огромно предимство, неутрализирайки силните страни на "петлите". Тимът на Дешан нямаше нито един точен удар през първото полувреме.

Нищо обаче не предполагаше драмата след 80-ата минута, в която с две попадения за 97 секунди Килиан Мбапе върна французите в мача.

Логично се стигна до продължения. Първото завърши без гол, но в 109-ата минута отново Лео Меси вдигна трибуните на крака, отбелязвайки втория си гол в мача. Мбапе оформи своя хеттрик в 117-ата минута - отново след изпълнение на дузпа и докара мача до дузпи.

Там Мбапе и Меси бяха точни при първите изпълнения, но успехът донесе Гонсало Монтиел, който коронава Аржентина, не и без помощта на французите, които направиха два пропуска. При дузпите резултатът е 4:2.

Меси записа своя 26-и мач на СП. Капитанът на южноамериканците започна като титуляр на стадион "Лусаил". Стъпвайки на терена, 35-годишният нападател на ПСЖ счупи рекорда за най-много мачове на световни, който принадлежеше на бившия защитник на германския национален отбор Лотар Матеус - 25. След тях са Мирослав Клозе (Гер) - 24, Паоло Малдини (Ит) - 23 и Кристиано Роналдо (Порт) - 22 мача.

Лионел стана и първият футболист, разписал се във всяка една фаза на едно световно първенство. Попадението тази вечер е негово 12-о в планетарна надпревара и 6-о в това издание на турнира.