10 свидетели срещу треньорките по художествена гимнастика Мариана и Сияна Василеви в Азербайджан.
Седем гимнастички и трима треньори са дали показания срещу майката и дъщерята, обвинени във вербално и физическо малтретиране на състезателки.
В резултат на наказанията на българките, Азербайджан може да загуби домакинството си на няколко престижни форума.
Още през април Баку трябва да приеме Световната купа по художествена гимнастика, а през 2027-а столицата на Азербайджан е одобрена и за домакин на световния шампионат.
Единствените потвърдени санкции към федерацията на страната към момента са изваждането ѝ от 25-ата среща на Съвета на ФИГ в Малта тази година и от в 86-ия Конгрес на централата в Банкок през 2026-а.
Все още не е ясно дали Мариана и Сияна Василеви ще обжалват своите санкции, каквото право имат в 21-дневен срок.
За периода, в който те работят в Азербайджан, страната отбелязва значително развитие по отношение на печеленото на медали от големите първенства по художествена гимнастика. Завоювани са 7 отличия от шампионати на планетата и 21 от европейски първенства.
Върхът е европейската титла на ансамбъла в съчетанието с ленти и топки, спечелена пред собствена титла в Баку през 2023-а. Основите за този триумф се полагат преди повече от 15 години, когато Мариана Василева заема поста главен треньор към федерацията на Азербайджан.
Любопитното е, че в Азербайджан темата с наказанията на треньорките не намира място във водещите медии. Източници на бТВ в страната споделят, че новината за санкциите е написана и свалена от страниците на някои издания. В Русия пък темата е широко отразена. Споменават се удари с телефон, бухалки и дори душене...
"Има и психологически аспект: ако детето види, че не е най-доброто в момента, може да се пречупи", каза Мариана Василева в интервю през 2019 г., цитирано от "Спорт-Експрес".
"В същото време за родителите детето остава най-доброто, независимо какво и как прави. Затова беше трудно да се убедят родителите, че децата им трябва да работят още повече върху себе си, за да постигнат резултати, както и да убедят самите спортисти, че могат да се представят по-добре. В Баку трябваше да променя методите и стила си на работа, защото манталитетът на хората в Азербайджан и България е различен. Мисля, че момичетата се адаптираха към моите методи, а аз също към азербайджанския манталитет. И наистина харесвам тази работа."
През 2022 г. Международната федерация по гимнастика (FIG ) публикува нов Кодекс за поведение на спортисти, треньори, медицински персонал и длъжностни лица, който забранява на треньорите да имат "неразумен физически контакт" със спортистите.
"Дългосрочното физическо и психическо здраве, безопасността и благосъстоянието на всеки спортист" е обявено за по-висок приоритет от спортните постижения.