на живо

Късче история и гордост за цяла България (ВИДЕО)

Олимпийската шампионка с ансамбъла Стефани Кирякова дари "златното" си трико в музея в Лозана

 

Късче от историята на България е в Олимпийския музей в Лозана. Шампионката с ансамбъла по художествена гимнастика от Токио 2020 - Стефани Кирякова дари "златното" си трико в музея, в който се събира олимпийската история с над 10 000 експоната.

23-годишната Кирякова е третата българка след Стефка Костадинова и Евгения Раданова, чиито олимпийски спомени са в музея в Швейцария.

"Рядко казвам, че се гордея със себе си, но сега мога да го направя, защото това са единствените предмети за страната ни от художествената гимнастика, които са там.

Снимка: Facebook/Instagram

Въобще говорейки за българи, само Стефка Костадинова и Евгения Раданова имат предмети в този олимпийски музей. Беше невероятно преживяване, защото аз дарих трикото, на тях им трябваше някакво време, за да направят сет.

 

Първо го видях на снимка, че е изложено, но след това като отидох да го видя с очите си и да заведа семейството си там – беше много, много силно изживяване, защото вътре в музея е събрана и съхранена историята на олимпийските игри.

Дори в един момент забравих защо съм там и изведнъж видях моето трико и беше незабравимо. Въпреки, че моите родители не успяха да присъстват в Токио, споделих този момент с тях и им го подарих, и съм много щастлива", споделя Стефани пред bTV.

Снимка: Facebook/Instagram

По-малко талантлива, много повече трудолюбива. Така определя себе си. С много постоянство и вяра стига до мечтания олимпийски връх. Преди три години, на 8 август, Кирякова заедно с момичетата от ансамбъла вдигат победоносно ръце, качили се на най-високия връх в спорта – Олимп.

Снимка: Facebook/Instagram

"Обзема те много специална емоция, преминават през теб тръпки и чувстваш, че малко над земята се носиш от щастие. Малка страна сме, но сме много силни и сме много специални, и сме много докоснати, много обичана страна от Бог, защото имаме невероятни спортисти и история. Трябва да се гордеем с това, че сме българи и исках да донеса малко радост на всички българи и се надявам да съм го направила."

 

Посещавайки за първи път музея в Лозана, в който вече се помещават и нейните "златни" вещи, 23-годишната бургазлийка има честта да напише послание в олимпийската книга, в която стотици легенди на спорта преди нея са оставяли мислите си върху хартията.

"Написах нещо, което в момента чувствах. Мисля, че беше нещо от сорта, че мечтите не са чак толкова големи, че са непостижими и че всичко е възможно, че благодаря за тази възможност да бъда там."

Снимка: Facebook/Instagram

Вдъхновена от това преживяване, тя обяви, че подготвя нещо специално, което първо ще реализира в България, за да предаде надеждата и вярата, че мечтите са за да се сбъдват.

Снимка: Facebook/Instagram

"Имам идеята да направя моя изложба, която да разказва за моя път от дете – да изложа мои медали от детските години, трика, олимпийския медал, но и много други неща, които хората не са виждали. С една единствена цел – дори на едно малко дете да вдъхне надежда и да знае, че мечтите са възможни."

Снимка: Facebook/Instagram

Докато говори за надеждата, която иска да вдъхне в тези след нея, се сеща и за малката Стефани. Признава, че всъщност, много по-често трябва да си спомняме колко смело малкото ни "аз", е вярвало, че мечтите наистина се сбъдват.

Снимка: Facebook/Instagram

Снимка: Facebook/Instagram

Снимка: Facebook/Instagram