на живо

Бронзовата Кимия изгря на страниците на Vogue (СНИМКИ)

След историческия медал за България в Париж

 

Таекуондистката Кимия Ализаде, която спечели исторически първи медал за България в този спорт на олимпийски игри, изгря на страниците на британското списание Vogue.

В Париж натурализираната иранка грабна бронз в кат. до 57 кг.

Кимия позира пред обектива на Уил Скарбъро като лице на Nike.

"Мисията на бранда включва платформиране на мощни личности, които чрез своите невероятни спортни постижения и решителност действат като план и пример, който другите да следват. Кимия е точно това", пише изданието.

"Борбите и предизвикателствата в живота ми винаги ме вдъхновяваха да се боря за победа"q споделя пред Vogue Кимия. 

В средата на август тя даде специално интервю за bTV и Калоян Кюркчиев. Припомнете си го:

За Кимия Ализаде се знае всичко. Или почти всичко. Първата иранка, печелила олимпийски медал в историята, първата иранка, донесла бронз за българското таекуондо в олимпийската ни история, вдъхновение за милиони момичета, потискани от режима в родината ѝ.

 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@kimiya.alizade)

Началото

"Спомням си, макар и не много ясно, че веднъж, когато бях малка и гледах телевизия, имаше едно момиче, гимнастичка. Стана 4-кратен олимпийски медалист. И тогава си казах „О боже, какво е направила тя, за да стане медалист? Какво е чувството да спечелиш медал от олимпийски игри...?" Аз съм таекуондистка, а на първите ми олимпийски игри през 2016-а представях родината ми - Иран. Там спечелих и първия медал от жена в историята на страната. Бях много щастлива. След това, през 2019 г. трябваше да напусна страната си. Отидох в Германия.", сподели Кимия пред bTV.

За избора да напуснеш родината си

"През целия ми живот съм издигала гласа си за правата на жените. Вярвам, че всяка една жена воюва за това. Всяка жена има правото да е свободна, заслужава равноправие.

За съжаление това все още не се случва в Иран. Затова го приемам като личен избор да напусна страната си. Тоест трябваше да го направя. Водеше ме желанието да съм свободна, да не ми тежат ограничения.

Не се касае само до това да не се носи хиджаб. Някои хора си мислят, че казусът е само в това и изобщо за правилата на исляма. В основата е какво мисля и в какво вярвам. Ние сме хората и трябва да имаме своите права. Трябва да се демонстрира уважение към външния вид, към това какво мисли един човек, към това къде иска да отиде.

Не се касае само до това да не се носи хиджаб. Някои хора си мислят, че казусът е само в това и изобщо за правилата на исляма. В основата е какво мисля и в какво вярвам. Ние сме хората и трябва да имаме своите права. Трябва да се демонстрира уважение към външния вид, към това какво мисли един човек, към това къде иска да отиде.

"Когато исках да прегърна някого, бях сама"

"Решението да напусна не беше лесно. Сега се усмихвам, но тогава не беше така. Получих разбиране от семейството и приятелите ми. Казаха ми „Уважаваме решението ти." Подкрепиха ме. Ситуацията е трудна за обяснение. Никое семейство не иска детето им да си тръгва, но когато обстоятелствата станат по-особени, те проявиха разбиране и приеха решението ми. Именно защото бях обезпокоена за тях, не смеех да споделям нищо около ситуацията с тях до съвсем скоро – до миналата година. Наистина е много тежко. Когато исках да прегърна някого, бях сама. Когато ми се плаче, при смяна на мястото, където живея, изобщо всяка ситуация, която можеш да си представиш, бях сама. Трудно е. Защото печелиш нещо и искаш да прегърнеш майка си, но тя не е там. Същото е и когато имаш нужда от баща си."

"И за мен беше удоволствие и чест да съм в един отбор с тези хора. Защото тук не ставаше въпрос просто за хора, избягали от страните си заради война. Не, в този отбор имаше хора от цял свят. В онзи момент осъзнавах, че мога да им донеса надежда. Изобщо цялото ни участие можеше да носи обнадеждаващо послание.

Така се стигна до третите ми олимпийски игри, когато представих България и завоювах второто си бронзово отличие в кариерата."

Да отхвърлиш оферти от Германия и Саудитска Арабия

Заслуга за привличането на Кимия да представя България има друг натурализиран иранец – треньорът от националния ни отбор по таекуондо - Фарзад.

"Радвам се, че съм част от този пъзел, който ние успяхме да наредим. Пъзел, чрез който Кимия пристигна в България. Когато решихме да я привлечем, имахме една цел. Нещо, което да преследваме. Искахме да спечелим медал на олимпийските игри и да имаме човек, който да ни помогне този спорт да се развива в България. Аз правя всичко възможно да развивам българските таекуондисти. Ако трябва да съм честен, дори в момента има много обаждания и интерес от таекуондисти от Иран и други части на света, които искат да представят България. Кимия получи страхотни оферти от Саудитска Арабия, от Германия, от още няколко страни. Много бяха заинтересованите държави. Кимия вече имаше квота за Париж.

Въпросът тук е и до нашата култура. Не всичко са парите. Виждам, че и Кимия разсъждава по този начин. Ясно е, че Саудитска Арабия е непобедима финансово".

 

История за книга

"Знаех, че съм първата таекуондистка, която ще излезе от името на България на олимпийски игри. Казах си, че трябва да сграбча тази възможност. Да отворя вратата за малките момичета, за да продължат пътя след мен. Както знаете, и в Иран аз бях първата представителка на този спорт. И вярвам, че постъпвам правилно, като давам насока на младите – да вярват в себе си, да се доверяват на уменията си. Ще го направя!"

На старта в Париж тя загуби от нейната близка приятелка и настояща световна шампионка Нахид Киани.

"Когато отидох в Париж и видях жребия, първата ми реакция беше „Наистина ли?! Отново?! Как е възможно?!“. Мислех си как такава история не би се получила даже и писател да опита да я сътвори. Изправях се срещу моята иранска приятелка. За втори пореден път на олимпийски игри…

Трябваше да преодолея емоционалната бариера и го приех, както е в спорта ни – просто като двубой. Че това е просто играта и трябва да отида и да бъда най-добрата си версия. Но не удържах в последните секунди и загубих. Щастлива съм от бронза. Медалът е за нас! Медалът е за България! За моята страна!"

Белезите, които са завинаги

"Десет пъти са ме оперирали. Аз обаче обичам всеки мой белег. Той ми припомня колко силна и смела съм била. Че не съм се отказала. Че съм продължила и че съм следвала мечтите си, моята цел. А всеки белег в сърцето ми е от желанието ми да бъда себе си. Просто такъв е животът. За нищо не съжалявам, защото избрах каква да съм. И ето ме тук сега! Такава Кимия исках да бъда!"

Кимия Ализаде е родена в град Карадж, близо до Техеран. Днес живее в Лондон, близо до България. Вече няма нужда да бяга. Тук е новият ѝ дом. Мястото, където искаш да останеш по-дълго. Добре дошла у дома, Кимия!

Снимки: Евгений Милов, БГНЕС, LAP.BG, Reuters