Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-Тинг от Тайван са сред най-коментираните имена на олимпийските игри в Париж. Но не благодарение на зрелищни победи или трогващи истории. Те се оказаха в епицентъра на шумен скандал заради твърдения, че са "биологични мъже", въпреки че участват в турнира по женския бокс.
Видео от мач на Хелиф от 2022 г. беше пресподелен от 37 000 акаунта в X през последните дни и натрупа милиони гледания. Тя е описана като мъж, който изневерява на олимпийските идеали.
Към настоящия момент обаче няма никакви доказателства или публични изявления, че някоя от двете спортистки се идентифицира като транссексуална. И двете са се боксирали като жени през цялата си кариера.
През последните години допустимостта на пола се превърна в ключова тема в спорта. След предишните олимпийски игри в Токио през 2021 г. някои организации актуализираха регламентите си.
Определени федерации вече забраняват на спортисти, преминали през мъжки пубертет, да се състезават с жени. В случая с Хелиф и Лин обаче също няма доказателства, че някоя от тях е преминала през мъжко полово съзряване.
Твърденията, свързани с двете боксьорки, са вследствие на световно първенство, организирано от международната боксова асоциация (IBA) през март 2023 г. в Ню Делхи, Индия. IBA, известна преди като AIBA, управляваше аматьорския бокс - включително на олимпийски игри - от 1946 до 2019 г. След това обаче загуби правото да администрира спорта на най-големия форум заради серия корупционни скандали в продължение на десетилетия.
През 2023 г. МОК официално обяви, че вече не признава организацията заради липса на финансова прозрачност и справедлив процес при назначаването на реферите. В резултат на това олимпийският турнир по бокс в Париж е под директната егида на МОК.
И Хелиф, и Лин се класираха за игрите във френската столица, като преминаха през квалификационни турнири, организирани от именно от Международния олимпийски комитет.
По време на надпреварата в Ню Делхи обаче президентът на IBA - руснакът Умар Кремльов, публикува информация в своя канал в Telegram. Според него ДНК тестове са "доказали", че двете боксьорки "имат XY хромозоми и поради това са изключени от спортните събития". Коментарите му бяха разпространени и от руската информационна агенция ТАСС.
В сряда IBA разпространи ново изявление. В него се посочва, че дисквалификациите се основават на "признати тестове". "Спортистките не са били подложени на тест за нива на тестостерон, но са преминали отделен и признат тест, при който спецификата остава поверителна. Този тест категорично показва, че двете боксьорки не отговарят на необходимите критерии за полова допустимост. Резултатите установяват, че те имат конкурентни предимства пред другите състезателки."
Решението за Хелиф беше взето часове преди тя да излезе за златото срещу китайката Янг Лиу. Лин Ю-Тинг вече беше спечелила бронз, който й беше отнет и връчен на българката Светлана Каменова.
В публикацията си в Telegram от 25 март 2023 г. Кремльов твърди, че дисквалификациите изобличават "спортисти, които се опитаха да заблудят своите колеги и се преструваха на жени". Хелиф протестира с думите: "Участвах в много турнири и нямаше проблем, но когато шансовете ми да спечеля златния медал се увеличиха, те дойдоха и ми попречиха." Лин също има многобройни участия под егидата на AIBA, като е шампионка от турнири през 2018 г. и 2019 г.
Обикновено, когато спортист се провали на тест, свързан със забранено вещество, се оповестяват подробности за процеса на тестване и резултатите. От IBA обаче отказват да предоставят подробности относно предполагаемо проведените ДНК тестове.
В изявление на организацията се казва, че решението за дисквалификация "е взето след цялостен преглед и има за цел да поддържа честността и почтеността на състезанието". При молба за повече подробности относно въпросния "всеобхватен преглед", от IBA отказаха допълнителни коментари.
Заради разрастващия се скандал в Париж говорителят на МОК Марк Адамс опита да внесе яснота пред медиите. "Всички, които се състезават в женската надпревара, отговарят на правилата за полова допустимост. Те са жени и това е посочено в техните паспорти. Според правилата на федерацията, определени през 2016 г. и важащи за игрите в Токио, те имат право да участват като жени. И ние напълно подкрепяме това."
Лин Ю-Тинг е поставена под №1 в категория до 57 кг. Тя е потенциална съперничка на Светлана Каменова на четвъртфинал. Хелиф е поставена под №5 в категория до 66 кг и ще се изправи срещу италианката Анджела Карини в четвъртък.
Специален регламент относно допустимостта на пола, публикуван от МОК през 2021 г., има за цел да помогне на ръководните органи в спорта при определянето на ясни правила. Той гласи, че нито един спортист не трябва да бъде изключван от състезания въз основа на "непроверено и предполагаемо несправедливо конкурентно предимство поради полови вариации, физически външен вид и/или транссексуален статус."
Документът на МОК не е правнообвързващ, но ясно посочва какво се очаква от ръководните органи, отговорни за регулирането на отделните спортове. "Спортистите трябва да имат право да се състезават, но нечестното предимство трябва да бъде регулирано", се посочва още н документа.