на живо

Нагоре, надолу и пак нагоре: Стела Енева и парижката златна мечта (ВИДЕО)

"Олимпийски игри ще има много, но Стела Енева сега е участник", казва родната параатлетка

 

"Най-великата доблест не е в това никога да не паднеш, а да се изправяш всеки път, когато паднеш." - Конфуций;
"Да паднеш не е беда, беда е да не станеш" - руска мъдрост;
"Когато паднеш - това е животът. Когато се изправиш - това е характерът ти." - неизвестен автор.

Със сигурност можем да напишем още и още мъдрости, мисли и афоризми за провала и успеха след него, за достигането до дъното и трудния път нагоре. Но няма смисъл.

Пред нас е човек, който може да ни го обясни. От собствен опит - Спортист с увреждания номер 1 на България за 2010, 2012, 2013, 2014 и 2015 г. и новият ни герой в рубриката "Другите шампиони" Стела Енева.

Снимка: Евгений Милов

След дни тя ще участва за четвърти път на най-важния форум за спортисти с увреждания. Стела Енева ще представя България на параолимпийските игри в Париж в дисциплината хвърляне на диск (F57). За нея това е завръщане след тежък период и една малка победа. Но крайната цел при Стела никога не е била само участие. Тя е боец - в пълния смисъл на думата!

"Сутрин ставаме, благодарим на Господ, че сме живи и здрави, че няма травми... Спортист без травми няма" 

Толкова простичко ли е всичко?

 

Стела е родена с малформации и на двата крака. Още в ранна детска възраст се налага ампутация, а протезите стават неизменна част от живота ѝ. Това обаче не ѝ пречи да завърши образованието си, да започне работа, да води съвсем обичаен живот.

Снимка: Евгений Милов

Докато нейна приятелка не ѝ предлага да се включи в турнир за хора с увреждания. А тя е на цели 22! И хваща "последния влак" за спортна кариера.

"От дете съм спортувала. Физически се чувствах добре, но моите родители винаги казваха, че моята работа трябва да бъде седнала, да си почивам, да не натоварвам краката. Човек винаги търси себе си, цял живот. Мисля, че вече съм го намерила", казва днес тя. 

След 6 години упорита работа и тренировки под ръководството на Георги Секеларов, тя се превръща в световна шампионка и във хвърлянето на диск, и в тласкането на гюле. Триумфира в нидерландския град Асен през 2006 г. 

 

Логично следват параолимпийските игри в Пекин. Стела вече е опитала от емоциите на най-важния спортен форум през 2004 г. в Атина, като там най-доброто ѝ класиране е 10-ото място в хвърлянето на диск.

"Човек трябва да има мечти, за да ги гони", категорична е тя.

В Пекин тя става олимпийска вицешампионка на диск. През 2012 г. в Лондон печели сребърни медали и в хвърлянето на диск, и в тласкането на гюле.

И когато всичко изглежда безоблачно, идва той - допинг скандалът

 

През 2015 г. тя дава положителна проба за анаболния стероид Оксандролон. Това ѝ носи 4-годишно спиране на състезателните права и глоба от 1500 евро. 

Ето в такава ситуация се разпознават шампионите!

Снимка: Евгений Милов

"Това не можа да ме примири, че човек може да завърши така спортната си кариера. Беше голям шок, удар. Но някак си животът ме научи да се изградя и да стана по-силна. Всеки човек има удари в живота си, важно е да може да стане и да се изправи. Важно е да имаш силен дух и да вярваш в себе си. Има справедливост в живота", разкрива тя. 

Важни са не само вътрешните сили, а и външните! Особено подкрепата от най-близките. Стела намира опора в лицето на новия си треньор Тони Велков.

"Той ме подбуди, че има шансове. Каза, че съм пример за всички параолимпийци! Каза, че мога. Затова търсех мъж, дискохвърляч, за да почувствам увереност, мъжката подкрепа. Трудно ми беше да мога да тръгна. Аз не вярвах в себе си, докато той вярваше", казва тя и добавя:

Снимка: Евгений Милов

"Моментите, в които исках да се откажа, бяха за 3-4 минути. Бил си на върха, знаел си какво е, на големия форум излизаш като Аполон, конкуренцията се стресира само като те види и с 2-3 метра падат по-надолу. Една дума от треньора може да те въздигне. Знам, че имам много близки и приятели, които ме подкрепят. Това е важно, за да представя достойно България!"