Допинг скандал в Китай

Местната лаборатория укривала положителни проби

Четири месеца преди откриването на Олимпийските игри в Рио, Световната антидопингова агенция отне лиценза на националната лаборатория на Китай. Санкцията е наложена заради укриване на положителни проби.

Според доклада на УАДА, лабораторията на Китай е опитала да скрие пет положителни проби на свои елитни спортисти. Съмненията са, че между тях са имената на олимпийски шампиони от последните игри в Лондон през 2012 г. Там Китай завърши на второ място в отборното класиране по медали между нациите.

Допинг ченгетата подозират, че положителните проби са на китайските звезди в плуването - спорт, в който страната спечели пет златни медала в Лондон.

Само преди седмица Световната антидопингова агенция отне лиценза и на националната лаборатория на Русия след разкрития, че от Москва са унищожили 1500 проби, за които е имало съмнения, че са положителни.