Италия разби сръбската мечта и стъпи на европейския връх

"Скуадрата" спечели женския Евроволей за първи път от 12 години

Националният отбор на Италия спечели женския Евроволей! На финала, игран в Белград, "Скуадрата" победи с 3:1 (24:26, 25:22, 25:19, 25:11) домакина Сърбия.

С основна заслуга за триумфа - първи за "адзурите" от 2009 г. насам, бе италианката с български корени Офелия Малинов, която е дъщеря на родния специалист и бивш национален селекционер Атанас Малинов и бившата националка Камелия Арсенова. Разпределителката се появи в игра за първи път в края на откриващия гейм, а след това направи силни трети и четвърти, в които стабилизира играта на тима.

Снимка: eurovolley.cev.eu

Сръбкините започнаха вдъхновено и се наложиха в оспорвания откриващ гейм, но разчитаха прекалено много на звездата си Тияна Бошкович. В хода на двубоя италианките успяха да ѝ противодействат и извадиха съперничките си от ритъм, за да се стигне до четвъртата част, в която дадоха само 11 точки на представителките на домакините.

Над всички с 29 точки бе Паола Егону, а 20 за успеха добави капитанът Мириам Сила. Най-резултатна за "репрезентацията" бе Бошкович с 20 точки, докато 13 реализира Мина Попович.

Загубата разби мечтите на сръбкините за трета поредна европейска титла, а разочарованието е още по-голямо, тъй като поражението идва у дома. За "плавите" това е втори загубен финал на еврошампионата. Любопитното е, че при предишния случай - през 2007 г., двата тима отново се сблъскаха и Италия спечели.

Успехът днес е трети за "адзурите" в петия им финал в турнира. Те вдигнаха трофея през 2007 и 2009 г., а останаха със сребърните медали през 2001 и 2005 г.

Бронзът в Евроволей 2021 за трети път в историята завоюва отборът на Турция, който победи Нидерландия с 3:1 (25:20, 25:19, 25:23) по-рано тази вечер.

Стартовите състави

Сърбия: Мая Огнийенович, Тияна Бошкович, Мина Попович, Катарина Лазович, Бояна Миленкович, Милена Рашич - Силвия Попович-либеро / Треньор: Зоран Терзич

Италия: Алесия Оро, Паола Егону, Мириам Сила, Елена Пиетрини, Анна Данеси, Кристина Кирикела - Моника Де Дженаро-либеро / Треньор: Давиде Мацанти