Мароканец спечели маратонa в Стара Загора с рекорд

Силен резултат и за победителя в полумаратона

Мароканецът Абделхади Тиар спечели маратона на Стара Загора. Той преодоля дистанцията от 42,195 километра за 2:19.47 часа, с което постави рекорд на трасето. Той направи успешна атака малко повече от два километра преди финала в откъсналата се групичка от петима африкански бегачи, за да триумфира.

Хенри Кембой от Кения остана втори с 2:21.16 часа, а етиопецът Бирхану Асфав се нареди трети с време 2:27.00 часа.

От българите най-добре се представи Илия Куцаров, който измина дистанцията за 2.39:35 часа.

"Трасето е добре подготвено, макар и не толкова леко. Знаех, че кениецът не е добре тактически и това му попречи да си разпредели равномерно силите. Доволен съм от резултата, близо е до личното ми постижение", заяви след победата си Тиар.

В класическия маратон при жените най-бърза беше Белайнеш Игезу от Етиопия също с рекорд на трасето от 2:42.00 часа. Игезу е миналогодишна победителка в маратона на София.

Втора само на 24 секунди зад нея финишира 44-годишната ветеранка Ивана Йоция (Италия), а трета на 49 секунди остана Рут Матебо (Кения).

От българките най-добра беше Сабина Николова за 3.42:42 часа.

"Допадна ми трасето и това се оказа решаващо. Сега вече гледам към следващите два етапа от маратонската верига в България. Ще стартирам във Варна след месец и ако всичко е наред - и във София през есента. Поздравявам организаторите за отличните условия", каза победителката Игезу.

Особено силен бе резултатът на победителя в полумаратона. Кениецът Найбел Киплимо финишира за 1.05:26 минута, което е едно от най-бързите бягания в България за всички времена. Мозес Комон (Кения) финишира втори за 1.07:13 час, а Иван Попов завърши трети с 1.08:25, с което той стана и държавен шампион в дисциплината.

При жените на същата дистанция сръбкинята Оливера Йевтич се справи с африканското предизвикателство и грабна златото с 1.16:46 час. Втора остана Тереза Квамбока (Кения) с 1.19:12 час, а трети завърши Маринела с 1.19:58 час и заслужи националната титла в полумаратона.

Бяха отличени най-малките участници. 6-годишният Ангел Стефанов и 9-годишният Добри Стефанов, както и най-възрастният, финиширал на 10 километра - 80-годишният Петър Петров.

За втора поредна година мотото "Бягането като начин на живот" обединява три големи спортни събития във веригата от маратонски бягания в България. Следващият етап е след месец е на 7 май във Варна, а финалът е

през есента - на 15 октомври в София.

Призьори в Стара Загора:

Маратон, 42.195 км:
Мъже: Абделхади Тиар (Мароко) 2.19:47 часа, Хенри Кембой (Кения) 2.21:16, Бирхану
Асфав (Етиопия) 2.27:00
Жени: Белайнеш Игезу (Етиопия) 2.42:00 часа, Ивана Йоция (Италия) 2.42:24 часа, Рут Матебо (Кения) 2.42:49

Полумаратон:
Мъже: Найбел Киплимо (Кения) 1.05:30 час, Моузес Комон (Кения) 1.07:13, Иван Попов 1.08:25
Жени: Оливера Йевтич (Сърбия) 1.16:46 час, Тереза Квамбока (Кения) 1.19:12, Маринела Нинева (България) 1.19:58

Полумаратон, държавно първенство:
мъже: Иван Попов 1.08:25 час, Шабан Мустафа 1.08:40, Димчо Мицов 1.10:26
жени: Маринела Нинева (България) 1.19:58 час, Радостева Симеонова 1.21:18, Христина Козарева 1.24:45

10,5 км:
Мъже: Сава Тодоров 33:28 минути, Николай Първанов 33:34, Стоян Владков 33:39
Жени: Диляна Минкина 38:31 минути, Симона Миланова 39:01, Моника Георгиева 41:33