Мирела Демирева остана девета в класацията за Спортист на Балканите

Олимпийска шампионка Сандра Перкович спечели първото място

Сребърната медалистка от Олимпийските игри в Рио де Жанейро - Мирела Демирева, остана на девето място в престижната класация за Спортист на Балканите за 2016 г.

Представителката ни в скока на височина, която през изминалата година спечели и среброто на европейското първенство в Амстердам, събра 23 точки в традиционното допитване до националите агенции от България, Гърция, Румъния, Турция, Сърбия, Черна гора, Македония, Хърватия, Босна и Херцеговина и Албания.

Победителка в класацията с 82 точки стана хърватката Сандра Перкович. 26-годишната лекоатлетка спечели златото на диск на европейското първенство в Амстердам, след това през август защити олимпийската си титла в дисциплината в Рио де Жанейро, а през септември триумфира за пети пореден път и в Диамантената лига по лека атлетика.

На второ място в подреждането е състезателката на овчарски скок от Гърция - Екатерини Стефаниди с 67 точки. Тя спечели титлите на олимпийските игри в Рио и на европейското първенство в Амстердам, а на световния шампионат в зала в Портланд заслужи бронз.

Въпреки че загуби първото си място в световната ранглиста, Новак Джокович беше класиран трети с 36 точки. Сръбският тенисист обаче спечели общо седем титли, включително две от Големия шлем на Откритите първенства на Австралия и Франция.

Още двама българи намериха място в класацията: европейската вицешампионка в спринта на 100 и на 200 м и финалистка на 200 м на олимпийските игри в Рио - Ивет Лалова, както и носителят на Световната купа по сноуборд в паралелните дисциплини Радослав Янков. Те са съответно на 18-то и 26-то място.