Уелс с исторически първи успех на европейски първенства

"Драконите" победиха трудно Словакия с 2:1

Уелс победи Словакия с 2:1 в мач от втора група на европейското първенство по футбол, провеждащо се във Франция.

Това е исторически успех за тима от Обединеното кралство, който е дебютант във финалите на турнира.

Тази вечер, на „Стад Атлантик“ в Бордо, Уелс и Словакия изиграха 90 минути, изпълнени с битка за всяка педя терен.

Първата по-добра възможност в срещата се откри пред словаците.

Още в 3‘ минута Марек Хамшик направи страхотен рейд, преминавайки през двама бранители на Уелс и стреля. Топката летеше към мрежата на „драконите“, но в последния момент Бен Дейвис успя да я избие.

Пет минути по-късно Уелс отговори подобаващо. Опасно центриране на Аарън Рамзи доведе до разбъркване, след което Джо Алън отправи удар, но далеч от целта.

Все пак възпитаниците на Крис Коулмън откриха резултата в 10‘ минута. Гарет Бейл вкара красив гол от пряк свободен удар.

Трябва да се отбележи, че изпълнението на звездата на Уелс бе великолепно, но и стражът на Словакия Матуш Козачик не се намеси адекватно.

След попадението Уелс установи контрол над срещата, а съперникът им компенсираше с повече агресия. Тя обаче доведе до жълт картон за полузащитникът Хрошовски за грубо влизане в краката на Аарън Рамзи.

Главният съдия Свейн Одвар Моен имаше доста работа. В 32‘ минута той отхвърли претенции на Уелс за дузпа, които изглеждаха основателни. Мартин Шкъртел избута по рискован начин Джони Уилямс в наказателното поле на своя тим.

Повторенията показаха, че опитният словашки бранител е ударил противника си с лакът в лицето.

В крайна сметка Уелс се оттегли на почивката с гол аванс.

Вторите 45 минути започнаха с очакван натиск на Словакия. Въпреки това Уелс имаше златен шанс да удвои преднината си. В 57' минута защитата на словаците изпусна Гарет Бейл, който стреля опасно с глава, но този път вратарят Козачик беше на висота.

Тимът на Ян Козак стигна до изравнителен гол в 60‘ минута, когато точен бе влезлият като резерва Ондрей Дуда.

Попадението шокира Уелс, а словаците се впуснаха в атака. В 68‘ минута удар на Роберт Мак премина малко над вратата, пазена от Дани Уорд.

Минути по-късно, при една от контраатаките си, Уелс можеше отново да поведе. Хал Робсън–Кану намери отлично Аарън Рамзи, но халфът на английския Арсенал стреля неточно с глава.

В 81‘ минута уелсците все пак реализираха второ попадение, което се оказа и победно. Негов автор бе Робсън – Кану. Нападателят на Рединг прати топката в мрежата на Козачик със слаб. но точен удар в долния десен ъгъл на словашката врата.

До края на срещата Уелс опази крехката си преднина и започна отлично първото си участие на еврофинали.

Съставите

Уелс (3-5-2): Уорд - Честър, Ашли Уилямс, Дейвис – Гънтър, Тейлър, Едуардс (69' Ледли), Алън, Рамзи (88' Ричардс) - Джони Уилямс , (71' Робсън-Кану), Бейл

Словакия (4-5-1): Козачик - Пекарик, Шкъртел, Дурица, Свенто - Мак, Куцка, Хрошовски (60' Дуда), Хамшик, Вайс (83' Щок) - Дюриш (60‘ Немец)