Защо Юсейн Болт загуби в Лондон

Причините са много, но нито една не се крие във възрастта му

Една от най-великите снимки в историята на спорта - световният шампион Джъстин Гатлин, коленичил пред сбогуващата се легенда Юсейн Болт, запечата по изключително емоционален начин финала на 100 метра в Лондон. Време е обаче да потърсим отговор на въпроса защо Светкавицата от Ямайка загуби последното си състезание в дисциплината, където доскоро бе абсолютен властелин.

През последните години Болт непрекъснато регресираше в представянето си, макар че особено след олимпийската титла в Рио малцина искаха да забележат процеса.

Това са резултатите му от всички големи стартове от 2012 г. насам:

Олимпийски игри 2012 - 9,63 секунди, първо място

Световно първенство 2013 - 9,77 секунди, първо място

Световно първенство 2015 - 9,79 секунди, първо място

Олимпийски игри 2016 - 9,81 секунди, първо място

Световно първенство 2017 - 9,95 секунди, трето място

Тезата, че Юсейн просто остарява, не е никак правдоподобна. Особено предвид факта, че титлата грабна 35-годишният Гатлин. Болт в никакъв случай не загуби заради своите 31 години. Тогава защо?

Травмите

Нито един сезон на Болт не мина безпроблемно. Дори и това лято, което не предполагаше особена натовареност, той имаше болки в гърба. След старта в Острава Светкавицата потърси помощ от дългогодишния доктор на "Байерн" Мюнхен. Няколко минути преди финала камерата го улови да се държи именно за гърба. Разбира се, на самия стадион той сложи обичайната маска, но състезанието показа истинското му състояние.

Слабият сезон

В продължение на много години Юсейн бе известен като майстор на важните надпревари. До световното в Лондон обаче той стартира само три пъти, при това далеч от необходимото ниво. Дори суперветеранът Гатлин излизаше по-често на пистата. А 21-годишният Кристиан Коулман, който спечели среброто, има повече участия от двамата, взети заедно.

Преди шампионата Юсейн слезе само веднъж под 10 секунди, при това със съвсем малко. Четирима от съперниците му във финала имаха по-добро време през сезона. Двама от тях взеха медали - съвсем логично.

Личната трагедия

През пролетта рекордьорът загуби свой близък приятел - медалистът от Пекин 2008 Джърмейн Мейсън, който катастрофира с мотор. Юсейн плака на погребението и не тренира следващите две седмици. Очевидно бе подложен на тежък психологически удар. По време на световното Болт в никакъв случай не изглеждаше неуязвим. А някога съперниците му посърваха от самото му присъствие на пистата...

Стартовите блокчета

Единствената изцяло външна причина. След сериите Болт нарече стартовите блокчета "най-лошите, които съм виждал". Международната федерация по лека атлетика реагира светкавично и обяви, че те са същите като онези от световното първенство преди 2 години.

Останалите финалисти замълчаха по темата, но общите резултати потвърждават тезата на Юсейн. Нито Гатлин, нито Коулман показаха изключителна скорост.

Освен това само четирима от световните шампиони в историята са тичали по-бавно от Джъстин - през 1983, 1987, 1993 и 2003 г. А през 2011 г. Блейк триумфира с 9,92 секунди - колкото Гатлин. Тогава обаче Болт го нямаше след дисквалификация за фаулстарт...