Всички говорят за Яник Синер! 22-годишният италианец триумфира в Australian Open след изключителен обрат срещу Даниил Медведев, за да покори не само Мелбърн, но и сърцата на феновете.
Синер обаче можеше да стане звезда в ските или футбола. Спортният му път започва не от тенис корта, а от пистите в Южен Тирол. Качва се на ски за първи път, когато е само на 3. От 8 до 12-годишна възраст е сред най-добрите в Италия. Той е шампион в гигантския слалом от 2008 г. и сребърен медалист от 2012-та.
Но защо печели тенисът? В основата на избора на Синер се оказва спецификата на ските като спорт. Той вижда опасността и рисковете от контузии дори при минимално падане. Освен това идеалният спорт за него представлява маратон, а не спринт. Яник иска състезанието да продължава повече от минута-две. Не му допада също, че в алпийските дисциплини индивидуалните решения не са на почит.
Бащата на Синер - Йохан, е главен готвач, а майка му Зиглинде - сервитьорка, в ресторант в Сан Кандидо, чието немско наименование е Инихен. И двамата одобряват решението на Яник да преследва кариера в тениса.
Синер започва да тренира при Херберт Майер. След това напуска дома си в Сесто (Зекстен) и поема към Бордичера - градче на италианската Ривиера. Там постъпва в академията на Рикардо Пиати и Масимо Сартови. Първият е работил и с Новак Джокович.
"От начало не ми беше лесно, защото изоставих всичките си приятели. Важно бе да спра и със ските, и с футбола. Радвам се, че това ми решение се оказа правилно.", споделя Синер.
Италианецът никога не е участвал в турнири от Големия шлем при юношите. Затова и най-високата му позиция на това ниво е №133. Дебютът при професионалистите идва през 2018 г., а първият му трофей е на родна земя - ITF Challenger в Бергамо.
В началото на 2022 г. Синер се раздели с треньорския екип, воден от Пиати. Сега младата звезда работи с австралиеца Дарън Кейхил, под чието ръководство са били Андре Агаси и Симона Халеп.
Първата АТР победа на Синер е на клей в Будапеща през 2019 г., дебютната АТР титла - в София през 2020-та. Година по-късно стигна до финала на Мастърс турнира в Маями, а след няколко месеца стана шампион във Вашингтон. Влезе в световния Топ 10 през 2021 г. благодарение на отличното си представяне във Виена. В края на сезона за първи път участва в АТР финалите в Торино.
Синер е едва вторият италианец с трофей от Мастърс 1000. През миналата година, след триумфа в Канада, спечели и АТР 250 в Монпелие.
Специалстите определят Синер, Карлос Алкарас и Холгер Руне като бъдещето на тениса - наследници на великото трио Новак Джокович, Рафаел Надал и Роджър Федерер.
Синер живее в любимия за повечето водещи тенисисти, сред които и Григор Димитров, Монте Карло. Италианецът е голям футболен фен, известен с любовта си към Милан.
Любопитен факт е, че си има прякор, който се е запазил още от ученическите му години. Наричат го Лисицата.
Днес Синер използва изображение на хитрото животинче за свое лого.
Почитателите му обаче не се обличат като лисици, а като... моркови. Синер има цял фен клуб на име Carota Boys. Създаването му е свързано с любовта на Яник към морковите, които често похапва на корта в почивката при смяна на полетата.
Свикнали сме да виждаме тенисистите да ядат предимно банани в тези моменти, но не и Синер, който е любител на „Carota“ (италианската дума за морков).
View this post on Instagram
Освен морковите, 22-годишният италианец е луд фен на пицата, сушито и най-вече на сладкишите.
„Обожавам сладко и често си похапвам. В края на краищата, никой не е загубил мач, защото е изял една торта“, казва Синер.
View this post on Instagram
Животът на младата тенис суперзвезда е описан в комикс със заглавие "Малки големи шампиони". Но Яник вече не е малък и постави началото на пътя си към мечтания световен връх.